Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
„Urodziny” Wartowni nr 1 na Westerplatte. 45 lat temu obiekt otwarto dla zwiedzających

„Urodziny” Wartowni nr 1 na Westerplatte. 45 lat temu obiekt otwarto dla zwiedzających

Wartownia nr 1 na Westerplatte

Bezpłatne zwiedzaniu Szlaku Pamięci, premierowy pokaz wyjątkowego archiwalnego filmu, nowa gra edukacyjna oraz prezentacja zakupionej przez rekonstruktorów armaty polowej. To główne atrakcje obchodów 45-lecia otwarcia dla zwiedzających Wartowni nr 1 na Westerplatte. Wydarzenie zorganizowane zostanie w sobotę, 29 czerwca 2019 r.

 

– Zapraszamy na 45. rocznicę otwarcia Wartowni nr 1. Pierwszego muzeum na Westerplatte, które powstało tu z woli westerplatczyków i weteranów II wojny światowej, a które niebawem zostanie wywłaszczone na mocy specustawy. To ostatnia okazja do zobaczenia munduru majora Sucharskiego, pamiątek po obrońcach Westerplatte z 1939 r. w miejscu, z którym są związane – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Pokaz unikatowego filmu

W sobotę, 29 czerwca 2019 r. każdy z odwiedzających będzie mógł zwiedzić bezpłatnie Wartownię nr 1, a także pozostały teren Wojskowej Składnicy Tranzytowej wzdłuż Szlaku Pamięci.

Zaprezentowany wtedy też zostanie film dokumentalny „Wartownia nr 1 – ocalenie”, który opowiada o uratowaniu tego obiektu w 1967 r. m.in. przez prof. Andrzeja Januszajtisa oraz Aleksandra Ślusarza. Ich prace filmował wówczas Jan Markiewicz, ale jego materiał do tej pory nie był nigdzie publikowany. Po premierze bohaterowie nagrania i jego autor podzielą się refleksjami nie tylko o latach 60. XX w., ale także o obecnej sytuacji na Westerplatte.

 

Nowa gra edukacyjna

Nadchodzące urodziny to okazja do zapoznania się z Westerplatte od niecodziennej strony. Muzeum Gdańska przygotowało bowiem nowy projekt edukacyjny.

– Wielkoformatowa gra pozwoli odwiedzającym poznać proces przygotowywania Wojskowej Składnicy Tranzytowej do obrony, a także siedmiu dni bohaterskich walk we wrześniu 1939 r. I choć wynik walki prowadzonej przez uczestnika jest z góry przesądzony, to gra pozwoli mu w prosty i czytelny zrozumieć działania podejmowane przez obrońców Westerplatte – mówi dr Bartosz Odorowicz, autor gry.

Po premierze, w grze będzie można wziąć udział do 29 września 2019 r. zwiedzając Westerplatte w ramach projektu Szlak Pamięci. Podczas 45-lecia Wartowni nr 1 z oferty edukacyjnej będzie można skorzystać bez opłat, później udział będzie odpłatny (8 zł od osoby).

 

Armata za grochówkę

W program uroczystości na Westerplatte zaplanowano także prezentację armaty polowej kal. 75 mm. We wrześniu 1939 r. na wyposażeniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej znajdowała się jedna sztuka takiego uzbrojenia, która prowadziła ogień w kierunku stanowisk wojsk niemieckich. 

Armata została zakupiona za pieniądze…. ze sprzedaży grochówki z kuchni polowej, prowadzonej przez rekonstruktorów sprzedających bilety wstępu do Wartowni nr 1.  Miała ona zostać przekazana do zbiorów Muzeum Gdańska, a następnie być pokazywana na Westerplatte. Jak jednak zaznacza dyrektor Ossowski: – Wobec możliwości utraty terenu, przekazanie do zbiorów Muzeum tego wyjątkowego eksponatu jest bezcelowe. Jego pokazywanie poza Westerplatte będzie pozbawione kontekstu historycznego.

 

45-lecie otwarcia dla zwiedzających Wartowni nr 1 na Westerplatte

 • 29 czerwca 2019 r., sobota, godz. 11.00-18.00
 • Wartownia nr 1 na Westerplatte
 • oddział Muzeum Gdańska
 • ul. Majora Henryka Sucharskiego 70
 • Gdańsk-Westerplatte

 

Program:

godz. 11.00-12.00

 • przekazanie do zbiorów Muzeum Gdańska filmu z 1967 r. o przenosinach Wartowni nr 1
 • premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Wartownia nr 1 – ocalenie”
 • „Westerplatte – wczoraj, a dziś” dyskusja z prof. Andrzejem Januszajtisem, Aleksandrem Ślusarzem oraz Janem Markiewiczem (prowadzenie: Janusz Marszalec, pełnomocnik dyrektora Muzeum Gdańska ds. Westerplatte)
 • urodzinowy tort z okazji 45-lecia otwarcia Wartowni nr 1

godz. 11.00-18.00

 • wolny wstęp do Wartowni nr 1
 • nieodpłatna możliwość skorzystania z bezpłatnego zwiedzania Westerplatte w ramach Szlaku Pamięci
 • wielkoformatowa gra edukacyjna Westerplatte
 • pokazy filmu „Wartownia nr 1 – ocalenie”
 • przejażdżki zabytkowym Fiatem Simca 508 z 1936 r.
 • prezentacja armaty polowej kal. 75 mm
 • wojskowa grochówka (do wyczerpania zapasów)

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Zobacz też: „Odbiera nam się głos dotyczący przyszłości Westerplatte”. Samorządowcy apelują o dialog z rządem

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.