Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Upiecz ciasto i zobacz, jak wyglądały formy do pieczenia. Wystawa w Swołowie

Upiecz ciasto i zobacz, jak wyglądały formy do pieczenia. Wystawa w Swołowie

Różne kształty form do ciasta

Przepisy na baby, pierniki, leguminy, a także różne formy do ciast będzie można zobaczyć podczas wystawy „Zasmakuj w formie – pomorskie przepisy i formy cukiernicze". Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na wernisaż, który odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia 2017 r.

 

Prezentowane eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Karoliny Bober z Lipusza, Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Gdańska oraz z piekarni Wenta.

 

Cukiernicze trendy

Wystawa „Zasmakuj w formie” pokazuje formy wykorzystywane w cukierniach, piekarniach i gospodarstwach domowych Pomorza przełomu XIX i XX w. Formy te swoim pochodzeniem, nazewnictwem, przeznaczeniem odzwierciedlają różnorodność kuchni naszego regionu. Dla mieszkańców pomorskiej wsi źródłem inspiracji kulinarnych były m. in. nowinki, które przenikały do chłopskich gospodarstw z kuchni bogatych właścicieli ziemskich i kuchni mieszczańskiej. Do Gdańska docierały trendy kulinarne z całej Europy, które miały wplyw na mieszkańców Kaszub, Żuław i Kociewia. Pomorze przez wieki było regionem gdzie ścierały się wpływy m.in.: polskie, niemieckie, szwedzkie, duńskie i holenderskie. Po II wojnie światowej na Pomorze (w granicach administracyjnych Polski po 1945 r.) przybywali osadnicy z różnych regionów naszego kraju, w tym ekspatrianci z kresów II Rzeczpospolitej, jak również przymusowo osiedlani tutaj Ukraińcy w ramach akcji Wisła. Każda z grup przyniosła ze sobą swoje tradycje kulinarne.

 

Weź udział w warsztatach

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane tradycyjne pomorskie przepisy na baby, pierniki, leguminy, które ze względu na dowody swojej wieloletniej tradycji zostały wspisane na Listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego.

1 kwietnia będzie można wziać udział w warsztatach wypieków z form cukierniczych, które poprowadzi Karolina Bober. Kolekcjonerka form, jak i znawczyni  tradycyjnych pomorskich wypieków, podzieli się z starymi przepisami i wieloletnim doświadczeniem wypiekania z formy.

 

Zasmakuj w formie

  • 1 kwietnia 2017 r., sobota, godz. 12.00 – wernisaż
  • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza
  • Swołowo 8

Zobacz: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza

 

Zasmakuj w formie_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.