Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Unijna dyrekcja chwali Pomorze. Najlepiej w Polsce wydajemy pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego

Unijna dyrekcja chwali Pomorze. Najlepiej w Polsce wydajemy pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego

Wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski i Judit Torokne Rozsa, przedstawicielka Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego.

Na Pomorzu gości Judit Torokne Rozsa z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. W czasie wizyty odwiedza inwestycje zrealizowane przy unijnym wsparciu i sprawdza jak pieniądze są wydawane.

 

Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 6 czerwca 2018 r. przedstawicielka Unii potwierdziła, że województwo pomorskie jest liderem w realizacji Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Pomorskie liderem

Europejski Fundusz Społeczny przeznaczony jest na inwestycje związane ze sferą socjalną. Finansowane są przedsięwzięcia edukacyjne, zwiększające aktywność zawodową czy pomagające zwalczać społeczne wykluczenie. – Jest mi niezmiernie miło pogratulować Pomorzu. Wasz region jest liderem w wydatkowaniu i rozliczaniu projektów EFS – powiedziała Judit Torokne Rozsa. – Wiem, że nie jest łatwo. Rynek pracy i usług społecznych się zmienia, bezrobocie w województwie pomorskim i Polsce jest rekordowo niskie. Wsparcie trzeba teraz kierować do grup trudniejszych i bardziej wykluczonych. Ale widzę, że bardzo dobrze sobie z tym radzicie – dodała. Pod koniec 2018 roku nadejdzie moment prawdy. – Okresowy przegląd inwestycji unijnych pokaże, że liczy się nie tylko ilość wydanych środków ale również jakość projektów, zaznaczyła przedstawicielka Unii. 

 

Liczymy na premię

O wynik tego przeglądu nie boi się wicemarszałek Wiesław Byczkowski. – Bardzo się cieszę, że województw pomorskie jest pokazywane za wzór, jak realizować zadania  współfinansowane ze środków unijnych. Mamy podpisanych już 1399 umów na ponad 8 miliardów złotych – zaznaczył. – Wiem, ze będzie okresowy przegląd i już mogę śmiało powiedzieć, że mamy duże nadzieje z nim związane. Liczymy, że dzięki temu uzyskamy premię inwestycyjną czyli dodatkowe 500 milionów zł – dodał.

 

Pierwsza taka wizyta

Judit Torokne Rozsa po raz pierwszy odwiedziła Pomorze. Jest to robocza wizyta. – Oczywiście, w ciągu tych trzech dni nie ma szans, aby zobaczyć wszystkie projekty. Dlatego skupiamy się na kilku konkretnych obszarach – powiedziała przedstawicielka unijnej dyrekcji. Program jest bardzo bogaty. W Wejherowie, 5 czerwca Judit Torokne Rozsa odwiedziła szkołę dla dzieci niedosłyszących. Tam realizowane są np. projekty podnoszące kwalifikacje nauczycieli. Z kolei w Pszczółkach zaplanowano wizytę w przedszkolu, które uzyskało wsparcie unijne. Judit Torokne Rozsa uczestniczyła również w posiedzeniu Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Planowane są też odwiedziny w Starogardzie Gdańskim, gdzie, przy wsparciu samorządu województwa pomorskiego, realizowane są zadania związane ze szkolnictwem zawodowym.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.