Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Ukraiński artysta z duszą rewolucjonisty. Pokaz filmu „Mit” w Instytucie Kultury Miejskiej

Ukraiński artysta z duszą rewolucjonisty. Pokaz filmu „Mit” w Instytucie Kultury Miejskiej

Wasyla Slipaka

Historię Wasyla Slipaka, śpiewaka operowego o światowej sławie i unikatowym głosie, będzie można poznać podczas pokazu filmu „Mit" poświęconego artyście. Projekcja odbędzie się w środę, 24 października 2018 r. W dyskusji po filmie udział wezmą Kateryna Mizina, producentka filmu i prof. Marta Kowal.

 

Wydarzenie odbywa się we współpracy z Konsulatem Ukrainy w Gdańsku w ramach Tygodnia Ukraińskiego.

Historia śpiewaka operowego

„Mit” to nowy film Łeonida Kantera i Iwana Jasnija, który na ekrany ukraińskich kin wszedł w lutym 2018 roku. Wasyl Slipak urodził się we Lwowie, ale mieszkał we Francji przez 19 lat. Miał wszystko, co uważa się za szczęście: nazwisko, udaną karierę na scenach operowych świata, wiernych przyjaciół i miłość. Brał udział w rewolucji godności, przewodnicząc manifestacjom we Francji, później dołączył do grona wolontariuszy, pomagając Ukrainie. Wydawać się może, że to było bardziej niż wystarczająco. Lecz Wasyl postanowił porzucić scenę i wstąpić w szeregi ochotników, kiedy do jego ojczyzny przyszła wojna. Wasyl „Mit” Slipak poległ od kuli snajpera. Ten film to historia jego życia i śmierci.
Muzykę do filmu skomponowali jedni z najlepszych współczesnych twórców muzyki filmowej między innymi Evgueni Galperine, współpracujący z Luc Bessonem, będący prywatnie przyjacielem Wasyla oraz Roman Grygoriv, Illia Razumeiko (NOVA OPERA) i Eduard „Dila” Prystupa.
Film będzie pokazywany w języku oryginału z polskimi napisami.

 

ArtBiografie to cykl filmów dokumentalnych poświęcony artystom, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Twórcom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość. O tym, w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.

 

 

ArtBiografie – pokaz filmu „Mit”

  • 24 października 2018 r., środa, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

 

MIT_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.