Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/89778366-aa71-4699-988f-9e9a48904c5e.jpg Ukraina, Szwecja, a nawet Nepal. Coraz więcej zagranicznych studentów wybiera pomorskie uczelnie [RAPORT]

Ukraina, Szwecja, a nawet Nepal. Coraz więcej zagranicznych studentów wybiera pomorskie uczelnie [RAPORT]

Fot. mat. DRG UMWP

Na pomorskich uczelniach wyższych studiuje ponad trzy tysiące cudzoziemców. Co ich przyciąga na Pomorze i co trzeba zmienić, żeby chętnych do studiowania było jeszcze więcej?

 

Raport dotyczący potencjału województwa pomorskiego w zakresie przyciągania studentów spoza regionu został zaprezentowany  podczas seminarium w ramach porozumienia Study in Pomorskie.

 

Czemu studenci wybierają Pomorskie?

Na pomorskich uczelniach wyższych studiuje obecnie ponad trzy tysiące obcokrajowców. Największą grupą są osoby, które przyjechały z krajów byłego Związku Radzieckiego, głównie z Ukrainy i Białorusi. Dużą grupę stanową też studenci ze Skandynawii. Rośnie również liczba żaków z Indii, Chin, Turcji czy Nepalu. Z raportu wynika, że na Pomorze przyciąga ich nie tylko cena studiów, która jest zdecydowanie niższa niż w Szwecji czy Norwegii, ale też wykwalifikowana kadra nauczycielska. Zagraniczni studenci wysoko oceniają również zróżnicowaną ofertę dydaktyczną. Jak zaznaczył Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego: „Przy wyborze miejsca studiów dużą rolę odgrywa również pozytywny wizerunek Pomorza, jako dynamicznie rozwijającego się regionu, gdzie warto żyć”. Wśród zagranicznych studentów walory regionu to jeden z kluczowych warunków przyjazdu na Pomorze.

 

Co przeszkadza studentom?

Omawiając raport uczestnicy seminarium, wśród których byli przedstawiciele samorządów, uczelni wyższych oraz organizacji społecznych, byli zgodni, że są też pewne utrudnienia, z którymi spotykają się studenci z zagranicy. Jako przykład wskazano brak konkretnych form wsparcia dla poszczególnych grup obcokrajowców oraz utrudniona komunikacja wewnątrz uczelni, pomiędzy studentami a władzami. Dużą niedogodnością są również problemy formalne związane z legalizacją pobytu w Polsce. Często na wymagane pozwolenia trzeba czekać nawet rok. Przedstawicielka Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek podkreśliła, że problemem jest też niskie poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza studentów z innych kontynentów. Niezbędna jest również większa integracja z lokalnymi społecznościami.  

 

Internetowe kompendium

Od 25 kwietnia 2018 r. działa specjalna strona internetowa Live more.Pomerania. Jest to całościowe kompendium wiedzy dla osób, które planują przeprowadzkę, szukają pracy lub chcą studiować na Pomorzu. Przyszli żacy znajdą tam wszelkie niezbędne informacje o kierunkach studiów, wymaganych dokumentach czy akademikach. Strona posiada już wersję angielskojęzyczną, a w najbliższym czasie planowane jest tłumaczenie na język rosyjski i ukraiński. Forum Study in Pomorskie to porozumienie. Którego celem jest otwarcie uczelni wyższych Pomorza na rynki międzynarodowe. Jego sygnatariuszami jest osiem uczelni oraz samorząd województwa pomorskiego.

 

Raport potencjał województwa pomorskiego w zakresie przyciągania studentów spoza regionu znajdziesz tutaj

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.