Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9859e110-897f-45a4-be29-0542193b308d.jpg Uczta dla melomanów. Muzyka klasyczna, jazz i folk, czyli Mozartiana 2018 w Gdańsku

Uczta dla melomanów. Muzyka klasyczna, jazz i folk, czyli Mozartiana 2018 w Gdańsku

Meccore String Quarte

Prawie 200 artystów, 13 koncertów i 7 festiwalowych dni, a także przedstawienie dla najmłodszych. Wydarzenia odbywają się w pięknej scenografii parku oliwskiego, katedry oliwskiej i Domu Uphagena. XIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana potrwa do 25 sierpnia 2018 r.

 

Organizatorem wydarzenia jest Polski Chór Kameralny, świętujący jubileusz 40-lecia, zaś inicjatorem – Jan Łukaszewski, dyrektor i dyrygent chóru.

 

Polskie i zagraniczne gwiazdy dla dorosłych

Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpią m.in: Julia Leżniewa, Wenecka Orkiestra Barokowa, NOSPR, Kaja Danczowska, Otar Magradze Jazz Band z Gruzji. Dla miłośników opery będzie „Bastien i Bastienne” w reżyserii i scenografii Leszka Mądzika, a dla dzieci przedstawienie marionetkowe „Don Giovanni”, z którym przyjedzie Narodowy Teatr Marionetek z Pragi.

Główną ideą festiwalu jest promocja muzyki klasycznej poprzez prezentację utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta w różnorodnej stylistyce i w wykonaniu wybitnych artystów.

Mozartiana rozpocznie się w Domu Uphagena w niedzielę, 19 sierpnia od występu Kai Danczowskiej, mistrzyni kameralistyki, która zagra wraz ze skrzypaczką młodego pokolenia Marią Sławek i wirtuozem organów Andrzejem Białko. Artyści zaprezentują sonaty i fugi Mozarta oraz utwory C.P.E. Bacha.

W poniedziałek, 20 sierpnia będzie na recital Yuko Kawai, finalistki XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zachwycającej niezwykłym liryzmem i śpiewnością gry.

We wtorek, 21 sierpnia dawne mieszczańskie wnętrza wypełnią się brzmieniem najlepszego polskiego kwartetu smyczkowego, od dekady podbijającego serca słuchaczy w Europie i Ameryce – Meccore String Quartet. Zespół znany jest z tego, że repertuar klasyczny gra brawurowo, śmiało łamiąc konwenanse i stereotypy.

Od środy, 22 sierpnia festiwal przenosi się do zabytkowej Oliwy. Podczas koncertu inauguracyjnego na głównej scenie, usytuowanej na dziedzińcu Pałacu Opatów, wystąpi Litewska Orkiestra Kameralna z 16-letnim solistą grającym na oboju Pijusem Paskeviciusem. Artyści zaprezentują lekkie divertimento, klasyczną symfonię, romantyczną serenadę i koncert na obój i orkiestrę.

Wieczorem będzie można usłyszeć artystów z Gruzji. Otar Magradze Jazz Band interpretuje Mozarta, grając połączenie jazzu i kaukaskiej muzyki ludowej.

W czwartek, 23 sierpnia słuchacze będą świadkami plenerowej wersji opery skomponowanej przez 12-letniego Mozarta pt. „Bastien i Bastienne”. Reżyserem i scenografem przedstawienia będzie artysta o wyrazistym, niepodrabialnym stylu – Leszek Mądzik. Ten wszechstronny polski twórca przygotuje również pozostałe elementy scenografii tegorocznych Mozartianów. Na scenie zobaczymy sopranistkę Hannę Okońską w roli Bastienne, tenora Aleksandra Kunacha jako Bastiena oraz Piotra Lempę, bas, w roli Colasa. Solistom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Bałtycka pod dyrekcją Massimiliano Caldi.

Wieczorem w parku oliwskim wystąpi zespół The ThreeX. Dwoje skrzypiec i fortepian, wyszukany humor i wirtuozeria – tych kilka słów najlepiej charakteryzuje młodych muzyków z Wiednia.

W piątek, 24 sierpnia na dziedzińcu Pałacu Opatów zabrzmi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Boon Hua Liena. Ta najsłynniejsza polska orkiestra założona w 1935 r. to marka sama w sobie. Orkiestra koncertowała niemal we wszystkich krajach świata, nagrała ponad 190 płyt CD dla wielu międzynarodowych wytwórni fonograficznych, współpracowali z nią wybitni dyrygenci i soliści. Będzie można usłyszeć utwory Macieja Radziwiłła, Piotra Czajkowskiego oraz Mozarta.

Wieczorem  wystąpią: Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz, Rolf Zielke oraz Adam Czerwiński Quartet, którzy zaprezentują muzykę Mozarta w wydaniu jazzowym.

 

Z myślą o najmłodszych

W czwartek i piątek po południu, w parku oliwskim, dla dzieci przygotowano specjalny program. Złożą się na niego działania muzyczno-ruchowe z udziałem dzieci przygotowane przez aktorów Teatru Komedii Valldal oraz przedstawienie marionetkowe pt. „Don Giovanni” w wykonaniu Narodowego Teatru Lalek z Pragi. To już trzeci z marionetkowych teatrów europejskich, które odwiedzą Mozartiana, prezentując tę zapomnianą formę widowiska tak typowego dla czasów patrona festiwalu.

 

Nie tylko klasycznie

Podczas koncertu finałowego w sobotę, 25 sierpnia w archikatedrze oliwskiej zaśpiewa Julia Leżniewa, rosyjska sopranistka okrzyknięta współczesną Marią Callas, znana gościom Mozartianów z zeszłego roku. Wystąpią też elita polskich głosów: Ewa Marciniec, jeden z najlepszych obecnie altów, wszechstronna artystka i pedagog, Krystian Krzeszowiak, tenor, goszczący na prestiżowych światowych scenach i Wojtek Gierlach, bas, wybitny polski śpiewak i pedagog. Solistom towarzyszyć będą Polski Chór Kameralny – organizator Festiwalu – oraz Wenecka Orkiestra Barokowa, grająca na instrumentach dawnych. Melomani usłyszą  dwa utwory należące do bogatej spuścizny patrona Festiwalu w dziedzinie muzyki religijnej: „Vesperae solennes de confesssore” oraz „Litaniae de venerabili altaris Sacramento”. Koncert poprowadzi Maestro Jan Łukaszewski.

Program Mozartiany
 

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski

  • 19-25 sierpnia 2018 r., niedziela-sobota
  • miejsca: Dom Uphagena, park oliwski, archikatedra oliwska  
  • Gdańsk

 

Mozartiana_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.