Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Uchwycić to, co nieuchwytne i intymne, czyli modlące się dzieci okiem Bogdana Barczyka. Wystawa w Dworku Sierakowskich

Uchwycić to, co nieuchwytne i intymne, czyli modlące się dzieci okiem Bogdana Barczyka. Wystawa w Dworku Sierakowskich

Cykl" Dzieci modlące się "

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Bogdana Barczyka. Zaprezentowane zostaną m.in. obrazy z cyklu „Dzieci modlące się", które powstały od 2000 r. do 2018 r. Wernisaż w środę, 8 sierpnia 2018 r. Wstęp – wolny.

 

Ekspozycję będzie można oglądać do 2 września 2018 r. w godzinach 12.00-18.00.

Artysta życia codziennego

Bogdan Barczyk 1976 r. ukończył Art Academy Malmö z siedzibą w Lund w Szwecji. Zajmuje się malarstwem i rzeźbą (małe formy). Jego prace są bardzo rozpoznawalne, pozwalające na wielość interpretacji. Jest tradycjonalistą. W obrazach zamyka momenty z życia codziennego. Maluje także z wielkim kunsztem kopie obrazów klasyków, mistrzów malarstwa światowego.

Dzieła Barczyka cenią odbiorcy rozmiłowani w obrazach niosących w sobie ważne przesłanie. Choć obrazy te są czytelne, to jednocześnie są jedyne w swoim rodzaju i niełatwe do skopiowania. Każdy z nich jest trochę jak opowieść. Są w nich emocje, uczucia, radość, łzy, nie ma pustki. Według artysty obraz winien uchwycić tę jedną chwilę, niepowtarzalną i jak by się mogło wydawać – nie do uchwycenia. Przykładem są prezentowane w Dworku Sierakowskich obrazy spontanicznie modlących się dzieci, powstałe na przestrzeni lat 2000-2018.

Jedną z ostatnich aktywności artysty jest podjęcie działań zmierzających do powołania do życia fundacji pod nazwą Opera perdita, której głównym celem będzie utworzenie kolekcji kopii obrazów zrabowanych w wyniku II wojny światowej, przypomnienie w malarstwie niezłomności żołnierzy wyklętych, a także promowanie polskiej kultury i dziedzictwa narodowego na terenie RP i poza jej granicami.

Barczyk prezentował prace m.in. na wystawach w Galerii Mariacka w Gdańsku, Stowarzyszeniu Wolnego Słowa w Warszawie, a także podczas 21. Forum Polonijnego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (2018 r.). Jest autorem obrazu św. Andrzeja Boboli wykonanego dla kościoła pw. św. Rodziny Gdańsku na zlecenie prywatnego darczyńcy.

 

„Dzieci modlące się” – malarstwo Bogdana Barczyka

  • 8 sierpnia 2018 r., soda, godz.18.00 – wernisaż
  • wystawę można oglądać do 2 września 2018 r., godz. 12.00-18
  • Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
  • ul. Józefa Czyżewskiego 12
  • Sopot
  • wstęp – wolny

Zobacz: Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
 

Dzieci modlące się_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.