Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/35c56937-5c77-48d3-842c-68abc72e3e42.jpg Tysiące zwiedzających i dziesiątki wydarzeń. To było rekordowe lato w Europejskim Centrum Solidarności

Tysiące zwiedzających i dziesiątki wydarzeń. To było rekordowe lato w Europejskim Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności

ECS w wakacje odwiedziło prawie 40 tys. osób. To najwięcej w historii wystawy o Solidarności. W centrum odbywały się koncerty i liczne wydarzenia kulturalne, a projekty edukacyjne realizowane były w całym Gdańsku.

 

Europejskie Centrum Solidarności w 2017 roku obchodziło jubileusz 10 lat działalności. Organizatorem instytucji są: NSZZ „Solidarność”, Fundacja Centrum Solidarności, Miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa pomorskiego.

 

Absolutny rekord

Europejskie Centrum Solidarności jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów na turystycznej mapie Pomorza. Wizytę w ECS polecają też liczne zagraniczne portale turystyczne. – Najbardziej rozpoznawalnym gdańskim muzeum jest właśnie ECS. W lipcu i sierpniu wystawę stałą odwiedziło 39 370 osób. To absolutny rekord  – mówi Magdalena Mistat, kierownik działu promocji i PR Europejskiego Centrum Solidarności. Dużą popularnością cieszyły się również spacery po wystawie. – Subiektywne spacery po wystawie „Strajk! Początek!” poprowadziły zwiedzających przez wspomnienia dotyczące narodzin „Solidarności”. W role przewodników wcielili się dziennikarze czy weterani ruchów studenckich – dodaje Mistat.

 

Centrum kultury

Przestrzenie ECS, biblioteka i sala audytoryjna są areną licznych wydarzeń kulturalnych. Największym z nich jest festiwal Solidarity of Arts. – W tym roku w ramach SOFA odbyło się 15 różnych wydarzeń, w których udział wzięło aż 6 tysięcy osób. Po raz pierwszy w historii festiwalu odbył się on nie tylko u nas, ale i na terenach stoczniowych, w Sali BHP, klubie B90 i na ulicy Elektryków – wylicza Magdalena Mistat. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wykłady „Etyka Solidarności“. Wysłuchało ich około 400 osób.

 

Coś dla rodzin

Europejskie Centrum Solidarności przygotowało ofertę dla całych rodzin. Ponad pięć tysięcy najmłodszych odwiedzających skorzystało z oferty Wydziału Zabaw, czyli miejsca, gdzie wraz z opiekunami mogą zamienić się w operatora portowego dźwigu albo kapitana pirackiego statku. W centrum odbyły się liczne warsztaty plastyczne i rękodzielnicze. Zorganizowane zostały też półkolonie dla prawie 50 uczniów podstawówek. – Decyzja o organizacji tak licznych wydarzeń w okresie letnim okazała się strzałem w dziesiątkę. Europejskie Centrum Solidarności stało się jednym z najjaśniejszych punktów na kulturalnej mapie Gdańska – podsumowuje przedstawicielka ECS.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.