Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/ab9e89f2-dcb8-4e38-8202-b5c3e9455c41.jpg Tysiące osób przebadało się w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia. Ostatnie badania były na plaży w Ustce [PODSUMOWANIE]

Tysiące osób przebadało się w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia. Ostatnie badania były na plaży w Ustce [PODSUMOWANIE]

Ratownicy medyczni na plaży z fantomem. Fot. Archiwum UMWP

Przez całe wakacje w województwie pomorskim można było korzystać z darmowych badań, konsultacji dermatologicznych oraz szkoleń ratownictwa medycznego. Lekarze, pielęgniarki i pracownicy szpitali pomorskich czekali na wakacyjnych pacjentów podczas jarmarku we Wdzydzach Kiszewskich oraz na plażach w Brzeźnie, Gdyni i w Ustce.

 

Przygotowaliśmy podsumowanie akcji.

 

Pomorskie dla Zdrowia w Ustce

Z badań profilaktycznych, czyli obejmujących pomiar ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i trójglicerydów, skorzystało 148 plażowiczów w Ustce. Natomiast 179 osób przeszło konsultacje dermatologiczne, które skupiły się na badaniu znamion. Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka pracowali ponad 6 godzin.

Dla mieszkańców Ustki oraz turystów przygotowano też pokazy ratownictwa medycznego. Jak ratować tonącego oraz jak prawidłowo przeprowadzić resustycję pokazali przedstawiciele Szkoły Policji w Słupsku, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz ratownicy ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego słupskiego szpitala.

 

Prawie 2 tysiące darmowych badań

Poza ostatnim weekendem w Ustce, w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia 2017 przebadano kilka tysięcy mieszkańców oraz turystów. Łącznie ponad 1800 osób zmierzyło pod okiem specjalistów m.in. ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, cholesterolu czy wskaźnik prawidłowej masy ciała BMI. U 331 osób wykryto nieprawidłowości, które wymagają dalszych badań i leczenia.

Aż 361 osób przeszło konsultacje dermatologiczne, a 44 z nich skierowano do lekarzy specjalistów ze względu na niepokojące zmiany. We Wdzydzach Kiszewskich był obecny też specjalista z zakresu onkologii, który, po przebadaniu 60 kobiet, u 4 wykrył raka piersi. Prawie 140 kobiet dowiedziało się, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Specjaliści uczyli również, jak prawidłowo pielęgnować skórę i chronić się w ten sposób przed czerniakiem.

Uczestnicy akcji Pomorskie dla Zdrowia mieli też okazję przejść profesjonalne szkolenia ratownicze – skorzystało z nich 213 osób. Celem akcji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Szpitali Pomorskich była promocja bezpiecznego wypoczynku na słońcu, upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka oraz zachęcanie do regularnych badań.  

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.