Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Tysiące osób na Światowym Zjeździe Kaszubów w Luzinie. Przyjechali nawet z Ekwadoru [ZDJĘCIA]

Tysiące osób na Światowym Zjeździe Kaszubów w Luzinie. Przyjechali nawet z Ekwadoru [ZDJĘCIA]

Zjazd Kaszubów 2018. Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

To był jubileuszowy Zjazd Kaszubów. Od 20 lat spotykają się w rocznicę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. Gospodarzem tegorocznego święta było Luzino koło Wejherowa.

 

Tegoroczne spotkanie Kaszubów przypadło w 100-letnią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda, który osobiście uczestniczył w uroczystości. Gościem honorowym był również były przewodniczący parlamentu europejskiego prof. Jerzy Buzek. Obecni też byli pomorscy samorządowcy.
 

20 lat razem

Zjazd zawsze organizowany jest w innej miejscowości. Uroczystości w Luzinie k. Wejherowa rozpoczęła przed południem mszą św. w kościele pw. św. Wawrzyńca. Część Kaszubów przywiózł tradycyjnie na miejsce zjazdu pociąg Transcassubia, który wcześnie rano wyjechał z Chojnic. Po nabożeństwie odsłonięty został obelisk poświęcony prof. Gerardowi Labudzie. Historyk urodził się w Nowej Hucie koło Kartuz w 1916 r. Specjalizował się w dziejach Słowiańszczyzny Zachodniej w tym Pomorza i Kaszub. Potem uczestnicy zjazdu przeszli na pobliskie boisko.

W czasie oficjalnego otwarcia zjazdu honorowy gość prezydent Andrzej Duda dziękował Kaszubom za wszystko to, co przez wieki robili dla Rzeczypospolitej. – W waszych sercach zawsze była wielka odwaga. Z całego serca chcę wam podziękować, żeście zawsze byli z Polską i zawsze Polska była w waszym sercu. Życzę wam wszelkiego powodzenia, by pan Bóg miał wasze rodziny i waszą ziemię zawsze w swojej opiece. Życzę wam wszystkiego dobrego na następne 100 lat – podkreślał prezydent RP na uroczystości otwarcia Zjazdu.

Były szef Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, który pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego mówił, o tym, co łączy Kaszubów i Ślązaków. – Mamy to samo ogromne przywiązanie do tradycji, ogromną zapobiegliwość, przezorność, przez całe stulecia ciężko pracowaliśmy. Przez to, że tak kochamy własną ziemię i własną tożsamość chyba łatwiej nam otwierać się na innych – podkreślał były premier. Zaznaczył, że przyłącza się do akcji samorządu i wszędzie będzie namawiał ludzi do tego, żeby wypoczywali latem na pięknych Kaszubach. — W ten sposób wspieramy te tereny, wspieramy tych, którzy ucierpieli w ubiegłorocznej nawałnicy. To bardzo dobra akcja – zaznaczył Buzek.

Natomiast marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w swoim przemówieniu mówił o jedności Kaszubów. – Jedność jest bardzo ważna. Już od 20 lat Kaszubi są zjednoczeni w jednym województwie. Chcemy, aby tak zostało. Nie dzielmy Kaszubów ponownie – podkreślił marszałek Struk. – Musimy cały czas dbać o nasza kulturę i tradycję. Bardzo ważna jest również nauka języka kaszubskiego w szkołach – dodał.

 

Wspólne śpiewanie i piłka nożna

Na zjazd przyjechało kilka tysięcy osób. Byli goście z Kanady, Stanów Zjednoczonych, a nawet z Ekwadoru.  W tym roku po raz pierwszy odbyły się Mistrzostwa Świata Kaszubskich Szóstek w Piłce Nożnej. Było też wspólne śpiewanie pieśni przez chóry kaszubskie. Tradycyjnie odbył się turniej gry w baśkę, popularną na Kaszubach grę w karty. A na scenie zaprezentowała się m.in. Weronika Korthals, zespół FUCUS oraz Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice. Na stoiskach można było spróbować przysmaków kaszubskiej kuchni, nie brakowało stoisk z rękodziełem i wyrobami rzemieślniczymi. W letniej przychodni Pomorskie dla Zdrowie można było przebadać się m.in. u dermatologa i onkologa, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi. Wieczorem specjalny pociąg rozwiózł część uczestników zjazdu do domu. Za rok zjazd odbędzie się w Chojnicach.

 

Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP, Michał Piotrowski / UMWP

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.