Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Tylko do godz. 16 można osobiście pożegnać Pawła Adamowicza w ECS. Gdańszczanie stoją w kilkugodzinnych kolejkach

Tylko do godz. 16 można osobiście pożegnać Pawła Adamowicza w ECS. Gdańszczanie stoją w kilkugodzinnych kolejkach

Pożegnanie prezydenta Pawła Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

Trumna z ciałem tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska wystawiona jest od czwartku od godz. 17.00. w ogrodzie zimowym ECS. Gdańszczanie tłumnie żegnają prezydenta, a w kolejce do budynku trzeba czekać nawet cztery godziny. Tylko do godz. 7.00 w piątek z Pawłem Adamowiczem pożegnało się już ponad 30 tys. osób.

 

Pierwotnie zakładano, że ostatni hołd prezydentowi Gdańska będzie można składać do piątku do godz. 17.00. Jednak ostatnie wejście do ECS zaplanowano na godz. 15.10, by ostatnie osoby opuściły budynek do godz. 16.00. Zmiana związana jest z koniecznością przygotowania konduktu żałobnego, który wyruszy o godz. 17.00 do bazyliki Mariackiej. Tam jeszcze w piątek odbędzie się wieczorna msza, a pogrzeb zacznie się godz. 12.00. Więcej informacji o ceremonii pogrzebowej Pawła Adamowicza na osobnym artykule na pomorskie.eu.

 

Tłumy żegnają swojego prezydenta

Rodzina i przyjaciele jako pierwsi pożegnali zamordowanego Pawła Adamowicza. Następnie najbliżsi współpracownicy, gdańscy radni oraz samorządowcy. W ciszy z prezydentem Gdańska żegnali się także kierownicy i dyrektorzy miejskich jednostek. Tłumnie do Europejskiego Centrum Solidarności przybyli mieszkańcy miasta. W kolejkach stali już kilka godzin przed otwarciem budynku. Kolejki miały nawet 2 km długości, a na wejście trzeba było czekać od 3 do 5 godzin. Tłumy czekały na ostatnie pożegnanie całą noc. Do godz. 7.00 hołd Pawłowi Adamowiczowi złożyło 31 tys. osób.

Na placu Solidarności cały czas przybywa zniczy i świeci Największe Serce Świata złożone z około 27 tys. świeczek. To spontaniczna akcja mieszkańców Gdańska, którzy w ten sposób chcą złożyć hołd Pawłowi Adamowiczowi.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.