Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Tylko dla miłośników kolei. Te pociągi elektryczne jeżdżą po naszych torach

Tylko dla miłośników kolei. Te pociągi elektryczne jeżdżą po naszych torach

Pociąg Impuls

Eny, jamniki, Impulsy… O tym jakie pociągi wożą pasażerów na Pomorzu opowiada Paweł Przymanowski, sympatyk kolei z Gdańska.

 

– Tabor elektryczny, jaki wozi pasażerów po pomorskich szlakach, nie jest zbyt zróżnicowany. Ale warto zauważyć, że pasażer ma do dyspozycji zarówno składy bardzo nowoczesne, ale też, na szczęście już coraz rzadziej, pociągi pamiętające lata 60. XX wieku.

 

Po czym poznać najstarszy pociąg na Pomorzu?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych składów, jakie kursują po pomorskich torach są jednostki EN57, potocznie określane „Enami”.  – Historia budowy tych pociągów sięga lat 60. XX wieku. Były one wielokrotnie modernizowane. Niektóre remonty były tak poważne, że z oryginału pozostała znikoma ilość elementów, a komfort podróży nie wiele ustępuje nowym konstrukcjom – wyjaśnia Paweł Przymanowski.

Z tej samej fabryki, z wrocławskiego PaFaWagu, pochodzą „jamniki”, czyli EN71 eksploatowane przez Szybką Kolej Miejską. Są one młodsze, z połowy lat 70. i charakteryzują się lepszymi parametrami technicznymi. Są też o jeden człon dłuższe. Obecnie najstarszym niezmodernizowanym pociągiem jaki można spotkać na Pomorzu jest jednostka spółki Polregio, EN57-675, która została zbudowana w roku 1968. Można ją poznać między innymi po tym, że siedzenia obite są skajem, a ściany wyłożone drewnopodobnym laminatem.  

Pociąg EN57

Pociąg EN57 Fot. Aleksander Olszak

 

W 2016 r. SKM zakupiła fabrycznie nowe pociągi oznaczone jako 31WE. Pochodzą one z fabryki w Nowym Sączu. Są klimatyzowane oraz mają bardzo dobre przyśpieszenie, co sprawdza się w ruchu aglomeracyjnym. Potocznie zwane Impulsami obsługują połączenia SKM. Czasem na stacji w Słupsku przy tym samym peronie można spotkać bliźniacze Impulsy pomalowane w barwy województwa zachodniopomorskego, oczekujące na kurs do Szczecina.

 

Pendolino sprawiło, że ludzie znów zaczęli jeździć koleją

Na pomorskich szlakach spotkać można dwa rodzaje elektrycznych zespołów trakcyjnych eksploatowanych przez PKP InterCity. Najbardziej znany to oczywiście Pendolino. Ich wprowadzenie było wielkim jakościowym skokiem na przód – opowiada dalej Przymanowski. Dzięki nim ludzie wrócili do podróżowania koleją. Ciche, wygodne, szybkie. Ich zalety można by długo wymieniać. Podobnie jak z najnowszym pociągami typu Stadler Flirt. Komfortem podróży porównywalne są z Pendolino, ale obsługują one połączenia klasy ekonomicznej IC z Gdyni do Krakowa i Katowic.

Pociąg Pendolino

Pociąg Pendolino. Fot. Aleksander Olszak

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.