Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Twórcy filmowi na zdjęciach Rafała Placka. Nowa wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii

Twórcy filmowi na zdjęciach Rafała Placka. Nowa wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii

Agnes Varda (2009)

„Ciało filmu" to wystawa prezentująca blisko 90 portretów ludzi związanych z polską i światową kinematografią. Ich autorem jest Rafał Placek, który przez ostatnie lata pracował przy różnych festiwalach filmowych. Wernisaż odbędzie się w piątek, 14 czerwca 2019 r. w Gdańskiej Galerii Fotografii.

 

Rafał Placek przez ostatnie 15 lat podczas różnych festiwali filmowych zrealizował setki portretów reżyserek i reżyserów, aktorek i aktorów oraz światowej sławy twórców filmowych. Jego zdjęcia powstawały w zawrotnym tempie festiwalowego czasu, pomiędzy pokazami, spotkaniami autorskimi, lekcjami mistrzowskimi i wywiadami.

 

Reżyser planu i obrazu

Podczas czarno-białych hotelowych sesji w ramach festiwalu Nowe Horyzonty Rafał Placek inscenizował plan, niemniej to od modeli zależało, jak daleko dadzą się nakłonić do zagrania wymyślonej przez niego roli. Na wystawie zobaczymy m.in. zdjęcie wyciszonej legendarnej francuskiej reżyserki Agnes Vardy, która ze swą charakterystyczną fryzurą tworzy jakby część instalacji z okrągłych foteli na hotelowym dachu. W komunikacji z twórcami filmów to fotograf był reżyserem planu i obrazu. Odwrócił tym samym naturalną dla filmowców sytuację.

Do stworzenia portretów reżyserek i reżyserów zrzeszonych w Gildii Reżyserów Polskich artysta wybrał zupełnie inną stylistykę. Jego barwne zdjęcia przedstawiające postacie o zdecydowanie mocnych spojrzeniach to wizerunki reprezentacyjne. Dużo bardziej intymne, choćby przez bliskość twarzy i obiektywu, są fotografie aktorek i aktorów z Festiwalu Off Plus Camera w Krakowie z 2013 r.

Od sześciu lat Rafał Placek fotografuje także gwiazdy największego i najważniejszego dla polskiej kinematografii wydarzenia, jakim jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 22 portretach (m.in. Arkadiusza Jakubika, Magdaleny Cieleckiej, Magdaleny Piekorz czy Marcina Wrony) przyglądamy się wspaniałym osobowościom, które małymi gestami stwarzają indywidualną dramaturgię, której właśnie po nich się spodziewamy. To prace, w których fotograf pokazuje nam swoje prawdziwe mistrzostwo.

 

 

Magdalena Piekorz

Magdalena Piekorz (2014). Fot. Rafał Placek

 

Rafał Placek – fotograf, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego, od 10 lat mieszkaniec Gdańska.

Zawodowe fotografowanie rozpoczął jeszcze w erze analogowej, gdy pracował w lokalnej gazecie „Jastrząb” wydawanej w Jastrzębiu Zdroju, gdzie wówczas mieszkał. Po ukończeniu studiów współpracował z wieloma agencjami reklamowymi, czasopismami oraz Polską Agencją Prasową. Tworzył też fotografię biznesową i przemysłową, m.in. dla Giełdy Papierów Wartościowych.

Od 2009 r. portretuje ludzi filmu i teatru. Pracuje przy festiwalach: Nowe Horyzonty, American Film Festiwal, OFF Camera, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni czy Festiwal Szekspirowskim w Gdańsku. Dzięki temu w swoim dorobku posiada portrety ponad 300 osobistości filmu z całego świata.

Fascynuje go również miejsce, w którym żyje, w szczególności morze i związany z nim przemysł, czemu daje wyraz w projekcie zimnemorze.pl.

 

Rafał Placek „Ciało filmu”

  • wernisaż: 14 czerwca 2019 r., piątek, godz. 18.00
  • wystawa czynna: 15 czerwca – 25 sierpnia 2019 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Gdańska Galeria Fotografii
  • Długi Targ 24
  • Gdańsk
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.