Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/4c615715-b21a-49c8-b5f3-d5a359ba2e8c.jpg Trzy portrety Olgi Krzyżanowskiej. Wystawa w Ratuszu Głównego Miasta

Trzy portrety Olgi Krzyżanowskiej. Wystawa w Ratuszu Głównego Miasta

Olga Krzyżanowska

Częścią gdańskich obchodów święta Wolności i Solidarności będzie otwarcie wystawy poświęconej Oldze Krzyżanowskiej, wicemarszałek tzw. Sejmu kontraktowego. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek, 6 czerwca 2019 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. W trakcie spotkania „damę polskiej polityki" wspominać będą jej przyjaciele.

 

– Trzydziesta rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce to dla nas okazja by przedstawić postać jednej z bohaterek tego czasu, Olgi Krzyżanowskiej. Gdańszczanka, lekarka, działaczka społeczna i polityk, weszła do Sejmu jako przedstawicielka trójmiejskiej „Solidarności”, z rekomendacji Lecha Wałęsy. Tak zaczęła się jej wielka kariera w polityce. Traktowała ją jako formę pokojowej walki o niepodległość. Uważała, że polityka jest sztuką wypracowywania kompromisu, umożliwiającego realizację interesów różniących się poglądami stron w imię wspólnego dobra – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Nie tylko córka „Wilka”

Olga Krzyżanowska została przedstawiona w trzech portretach, które przed zwiedzającymi odkryją nowe tożsamości tej fascynującej osoby, znanej dotąd głównie z działalności politycznej. Rodzinne pamiątki po ojcu, gen. Aleksandrze Krzyżanowskim ps. „Wilk”, dowódcy wileńskiego AK, opaska z Powstania Warszawskiego, należąca do jej matki, Janiny Krzyżanowskiej czy przedmioty osobistego użytku pokazują panią marszałek od strony prywatnej, rodzinnej. Mówią też o jej stosunku do „małej ojczyzny”, jaką po II wojnie światowej stał się dla niej Gdańsk.

– Zamiarem organizatorów wystawy było też przełamanie stereotypu postrzegania bohaterki poprzez sylwetkę jej ojca, legendarnego generała „Wilka”. Chcemy zwrócić uwagę na kobiety, które wychowały i ukształtowały przyszłą lekarkę i polityka. Dlatego poznamy Janinę Krzyżanowską, której wojenne losy były nie mniej dramatyczne niż losy „Wilka”, a także siostry Janiny: Magdalenę i Halę z Łopińskich, kobiety silne i niezależne. O tych nieznanych dotąd szerzej postaciach i historiach opowiedzą podczas wernisażu przyjaciele i rodzina „damy polskiej polityki”. – mówi Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska, kurator wystawy.

Olgę Krzyżanowską będą wspominać: Małgorzata Szejnert, Bogdan Borusewicz i Jacek Taylor. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Michajłow, była dziennikarka Radia Gdańsk. Książkę „Olga, córka „Wilka” autorstwa Aldony Wiśniewskiej i Magdy Krzyżanowskiej-Mierzewskiej będzie można kupić w promocyjnej cenie 30 zł. Po wydarzeniu książka będzie dostępna w kasie muzealnej w Ratuszu Głównego Miasta.

 

Olga Krzyżanowska (ur. 10 września 1929 r. w Warszawie, zm. 22 czerwca 2018 r. w Gdańsku) – lekarka, działaczka społeczna, polityk. W latach 1989-2001 posłanka na Sejm „kontraktowy” X kadencji PRL oraz I-III kadencji RP, w tym wicemarszałek Sejmu, natomiast w latach 2001-2005 senator.

Córka gen. Aleksandra Krzyżanowskiego ps. „Wilk”, dowódcy Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. W okresie II wojny światowej harcerka Szarych Szeregów, odznaczona Krzyżem Walecznych. W 1952 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku.

W 1980 r. wstąpiła do „Solidarności”, pracowała m.in. w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia. Była żoną prof. Jerzego Krzyżanowskiego, pracownika Polskiej Akademii Nauk, w latach 90. przez dwie kadencje radnego miasta Gdańska.

 

Olga Krzyżanowska (1929-2018). Trzy portrety

 • wernisaż: 6 czerwca 2019 r., godzina 17.00-19.00
 • wystawa czynna: 7 czerwca – 30 września 2019 r.
 • Muzeum Gdańska
 • Ratusza Głównego Miasta (Wielka Sala Wety)
 • ul. Długa 46/47
 • Gdańsk
 • godziny otwarcia
  poniedziałek, godz. 10.00-13.00
  wtorek-sobota, godz. 10.00-18.00
  niedziela, godz. 11.00-18.00
 • wstęp (w cenie biletów do Ratusza Głównego Miasta):
  normalny – 12 zł
  ulgowy – 6 zł
  rodzinny – 20 zł
  (w poniedziałki wstęp bezpłatny)
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.