Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Trwa nabór wniosków do kolejnej edycji Otwarty IKM.  Dowiedz się, z jakich programów już można skorzystać?

Trwa nabór wniosków do kolejnej edycji Otwarty IKM. Dowiedz się, z jakich programów już można skorzystać?

Warsztaty dla dorosłych IKM

Po wakacyjnej przerwie powracają zajęcia w ramach programu Otwarty IKM. Będzie można m.in. nauczyć się pisma arabskiego. Dowiedzieć się, jak żyje się w muzułmańskiej rodzinie oraz jaką funkcję pełnią dziennikarze. Pierwsze spotkanie odbędzie się w piątek, 14 września 2018 r.

 

Program otwarty IKM jest drogą do realizowania kulturalnych pomysłów z instytutem. Ponad dwa i pół roku działa program otwarty IKM, który umożliwia realizację pomysłów na działania kulturalne w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Gwarantuje wsparcie finansowe do 500 zł brutto, udostępnienie sprzętu czy pomoc techniczną, merytoryczną i promocyjną IKM.

 

Co to za projekt?

Otwarty IKM to program dla mieszkańców, animatorów kultury, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, aktywistów i instytucji. Dzięki niemu każdy może zrealizować swój pomysł na działanie kulturalne, społeczno-kulturalne lub edukacyjne w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. IKM zapewnia wsparcie merytoryczne pracowników instytucji oraz finansowe (do 500 zł brutto). Na propozycje i pomysły działań czekamy do 10 dnia każdego miesiąca.

– Organizatorem może zostać każda osoba z pomysłem na wydarzenie – mówi Katarzyna Buczek, koordynator programu w Instytucie Kultury Miejskiej. – Wymyśl wydarzenie, które jest możliwe do zrealizowania w sieni Instytutu Kultury Miejskiej, złóż wniosek do otwartego IKM i działaj, zachęcamy do realizacji autorskich pomysłów. Do wspólnego organizowania działań zapraszamy osoby z Gdańska i regionu – wyjaśnia Katarzyna Buczek.

– Od stycznia 2016 roku do sierpnia 2018 roku zrealizowaliśmy 129 projektów, w których wzięło udział ok. 3 120 osób, a łączna kwota wsparcia to ponad 62 tys. złotych – informuje Buczek.

Regulamin programu, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie, formularz wniosku oraz porady na temat organizacji wydarzeń znajdują się na www.otwarty.ikm.gda.pl Zgłoszenia na kolejny miesiąc przyjmowane są do 10. dnia poprzedzającego miesiąca.

 

Otwarty IKM we wrześniu

14 września, godz. 10.30-16.30 – Przeciwdziałanie dezinformacji. Warsztaty dla dziennikarzy. Prowadzenie Dorota Głowacka i Beata Biel

Czym jest dezinformacja i jak ją identyfikować? Jak wzmocnić wiarygodność gazety jako rzetelnego źródła informacji? Czy zawsze fake news jest bardziej klikalny niż prawda?

Udział jest bezpłatny, szczegółowe informacje oraz rejestracja.

Poza Gdańskiem, warsztaty odbędą się także w pięciu innych miastach: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie i Krakowie.

14 września, godz. 17.30-18.45 – Warsztaty kaligrafii arabskiej. Prowadznie Rawan Albaseet i Abdulwahid Alsharafim

Uprawiana od ponad piętnastu wieków od Andaluzji aż po Indie uświetniona została w licznych manuskryptach i architektonicznych ozdobach, a z biegiem czasu zyskała rangę sztuki ponadczasowej. Kaligrafia arabska to przede wszystkim zdobnictwo oparte na piśmie arabskim, jedna z ważniejszych gałęzi sztuk pięknych w świecie muzułmańskim. Kaligrafii często stanowi jeden z elementów zdobniczych architektury. Do najważniejszych przykładów tego rodzaju sztuki należy wykonany w stiuku sześciometrowy mihrab w sali zimowej w Meczecie Piątkowym w Isfahanie, który stworzony został w 1310 roku przez Hajdara, ucznia Jakuta al-Mustasimiego.

Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają teoretyczne i praktyczne zagadnienia pisma kaligraficznego, wychodząc od najprostszych pojęć. Abdulwahid Alsharafi pokaże metodę stopniowej nauki, opartą na pedagogicznych podstawach do opracowanych przez siebie ćwiczeń, poczynając od pisania pojedynczych liter, poprzez łączenie je w wyrazy, aż do całego zdania. Uczestnicy dowiedzą się jak tworzyć kompozycje graficzne w jednym z siedmiu stylach: kufi, suls, naschi, perski, turecki, ruka i maghrebi. Po opanowaniu niezbędnych podstaw będą mogli projektować i tworzyć własne kompozycje i spróbować swych sił w tej sztuce.

 

14 września, godz. 19.00-20.30 – Rodzina w islamie – prelekcja z dyskusją

Wybór partnera i partnerki życiowej, pozycja dziecka w rodzinie, uroczystości rodzinne, pojęcie domu oraz przemiany tradycyjnej rodziny muzułmańskiej – to tylko niektóre tematy, jakie poruszy Nidal Abu Tabaq podczas prelekcji poświęconej rodzinie w islamie. Na spotkanie i dyskusję zaprasza organizator, Pomorski Oddział Ligi Muzułmańskiej RP. Wstęp – wolny.

 

24 września, godz. 16.30-19.30 –Zawód: artysta/artystka. Warsztaty dla absolwentów i absolwentek ASP

Co po studiach na kierunkach artystycznych? Czy artysta/artystka to zawód?
Jak kontynuować własny rozwój zawodowy po ASP? Zapraszamy na warsztaty, które w ramach Otwartego IKM poprowadzą Paulina Czapska i Anna Szapert z kolektywu edukacyjnego Future Simple.

Udział bezpłatny. Informacje i zapisy: daga.ochendowska@gmail.com.

Warsztaty będą miały formę pracy w grupie i dzielenia się doświadczeniem każdego i każdej z uczestników i uczestniczek. Podczas spotkania opracowany zostanie plan rozwoju zawodowego, który ma pomóc m.in. we wprowadzaniu zmian i wzmacnianiu nawyków twórczych, pokonaniu stresu, poszukiwaniu korzystnego miejsca na rynku pracy, planowaniu i tworzeniu wizji.

 

Warsztaty w ramach programu Otwarty IKM

  • 14 i 24 września 2018 r.
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.