Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Trudny powrót po emigracji? Dzięki temu programowi znajdziesz pracę i podniesiesz kwalifikacje

Trudny powrót po emigracji? Dzięki temu programowi znajdziesz pracę i podniesiesz kwalifikacje

Fot. Clark Young / unsplash.com

Trwa rekrutacja osób, które wróciły z pracy za granicą do Polski. Program „Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję" pomoże im podnieść kwalifikacje, znaleźć zatrudnienie, załatwić ubezpieczenie, a także da wsparcie psychologa i prawnika. Pomoc przeznaczona jest dla osób powyżej 30. roku życia, które przynajmniej sześć miesięcy pracowały poza granicami kraju.

 

Program realizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.

 

Jak ułatwić powrót?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że poza granicami kraju mieszka prawie 2,5 mln Polaków. Większość z nich, bo aż 2,15 mln przebywa na terenie Unii Europejskiej. Jako kraj emigracji Polacy najczęściej wybierają Niemcy lub Wielką Brytanię, choć coraz mniej naszych rodaków przebywa na wyspach. Osoby, które wracają, bardzo często mierzą się z wieloma trudnościami – od tych formalnych po problemy natury adaptacyjnej, psychologicznej. Niektórzy psycholodzy ten stan porównują do zderzenia z rzeczywistością, jak po wyjściu z więzienia.

By powrót do kraju był łatwiejszy, Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przygotował specjalny program dla wszystkich, którzy wracają na Pomorze. Będą mogli wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach, kursach, a także skorzystać z porad doradcy zawodowego czy psychologa. Przewidziane są stypendia szkoleniowe, zwroty kosztów dojazdu, dodatek relokacyjny i finansowanie tłumaczenia dokumentów. Osoby, które zdecydują się na pozostanie w województwie pomorskim, mogą też liczyć na pomoc w znalezieniu pracy.

Z oferty mogą skorzystać osoby, które mają więcej niż 30 lat i przynajmniej przez sześć miesięcy pracowały w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Belgii i Francji.

Pracodawcy też skorzystają

Projekt „Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję” to jeden z pierwszych w naszym kraju, który wspiera powracających z zagranicy. – Coraz więcej osób po okresie emigracji decyduje się wrócić do kraju, zamieszkać i pracować w Pomorskiem – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Nasz program jest świetnym przykładem zaangażowania władz województwa w kwestię budowy regionu przyjaznego do życia i pracy. W ramach projektu uczestnicy nie tylko otrzymają realne wsparcie w adaptacji, ale też ofertę pracy w jednej z branż kluczowych dla rozwoju naszego regionu – podkreśla Struk.

Dodatkowo z programu skorzystają pomorscy pracodawcy, którzy szukają pracowników w kluczowych branżach i borykają się z niedoborem fachowców. Właściciele firm łatwiej znajdą odpowiednio wykwalifikowane kadry, niejednokrotnie z wieloletnim zagranicznym doświadczeniem.

Zob. więcej: informacja i szczegółowe warunki skorzystania z oferty programu Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.