Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Trójmiasto walczy z deszczem.  W Sopocie i Gdyni trwa sprzątanie, najgorzej jest w Gdańsku. PKM kursuje bez przeszkód

Trójmiasto walczy z deszczem. W Sopocie i Gdyni trwa sprzątanie, najgorzej jest w Gdańsku. PKM kursuje bez przeszkód

Osuwisko na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Ulewy, jakie przechodzą nad Pomorzem spowodowały zagrożenie powodziowe na terenie Trójmiasta. W Gdyni sytuacja została opanowana, a Gdańsk walczy z wodą.

 

Sytuacja jest poważna. Służby miejskie sprawnie prowadzą działania przeciwpowodziowe. W akcję włączają się również mieszkańcy zagrożonych zalaniem rejonów. 

 

Na PKM wszystko OK

Niewielkie, punktowe osunięcia trawy z nasypów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej nie zagrażają ruchowi pociągów. Jak informuje PKM – osunięciu uległa jedynie niedawno zasadzona, słabo jeszcze zakorzeniona trawa. Zjawisko to w żadnym stopniu nie zagraża ruchowi pociągów. Wprowadzono jedynie ograniczenie prędkości do 40 km/h w miejscu osuwisk. 

 

Gdańsk walczy z wodą

Od wczorajszego południa w mieście działa sztab kryzysowy. Zasiadający w nim przedstawiciele miasta, policji czy straży pożarnej stale monitorują sytuację. To właśnie Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego odpowiada za koordynację działań służb walczących z wodą. W Gdańsku największe zagrożenie stanowią spływające z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego potoki takie jak Strzyża, Potok Oruński czy Potok Oliwski. Jeszcze w czwartkowe południe najbardziej krytyczna sytuacja była na Zbiornikach Retencyjnych Srebrzysko oraz Zabornia. Na Srebrzysku do przelania się wody przez wał brakowało jedynie kilku centymetrów. Na szczęście woda zaczęła już opadać. Cały czas trwa jednak akcja na Zaborni, gdzie woda zaczęła przelewać się przez ułożoną z worków z piaskiem zaporę.  W dalszym ciągu zamknięty jest również przejazd ulicą Piastowską na Przymorzu.  

 

W Sopocie Gdyni spokojnie

W Gdyni, pomimo ulewy sytuacja została opanowana. Najgorsze chwile były w środę. Woda zalała przejazd pod mostem kolejowym w ciągu ul. Hutniczej oraz kilka tuneli pod torami Szybkiej Kolei Miejskiej, między innymi na Wzgórzu św. Maksymiliana i w Kolibkach. Wezbrała też rzeka Kacza. Na szczęście udało się uniknąć poważniejszych zniszczeń.  W Sopocie udało się przywrócić ruch na zalanej wczoraj ulicy Powstańców Warszawy.

 

Kiedy przestanie padać?

Jak informuje Agnieszka Drwal-Tylman z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni – Wydaliśmy ostrzeżenie trzeciego stopnia związane z sytuacją pogodową.  W dniu dzisiejszym przewidywane są dalsze opady deszczu. Będą to opady o charakterze stałym momentami nasilające się. Strefa opadów będzie wolno przemieszczać się w kierunku zachodnim. Opady będą stopniowo zanikać. Wszystko wskazuje na to że, weekend choć pochmurny będzie bez deszczu.     

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.