Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/2c8bfdd1-bf55-47e8-88bc-59ce2faf730c.jpg Transportowa rewolucja w Bytowie. A do tego nowe szlaki i ścieżki przyrodnicze. Unijne wparcie dla ważnych projektów

Transportowa rewolucja w Bytowie. A do tego nowe szlaki i ścieżki przyrodnicze. Unijne wparcie dla ważnych projektów

Podpisaniie umów o dofinansowanie dwóch projektów w gminie Bytów.

W Bytowie powstanie węzeł integracyjny. Będzie nowy dworzec autobusowy, drogi rowerowe i parkingi. Chronione jeziora lobeliowe w okolicach Bytowa zostaną udostępnione turystom, dzięki wytyczonym szlakom turystycznym i ścieżkom przyrodniczym.

 

Umowę o dofinansowanie dwóch projektów podpisał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i burmistrz Bytowa Ryszard Syłka. Uroczystość odbyła się 16 października 2018 r. na nieczynnym obecnie dworcu kolejowym w Bytowie.  

 

Bytowski węzeł transportowy

W ciągu dwóch lat transportowy krajobraz Bytowa zmieni się nie do poznania. – Węzeł w Bytowie będzie jednym z 34 węzłów integracyjnych, jakie budujemy w całym regionie. Dzięki nim pasażerowie komunikacji publicznej zyskają wygodne dworce i przystanki. Wybudowane będą też parkingi „park and ride” na których będzie można zostawić samochód i dalej podróżować np. autobusem – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. W ramach projektu przebudowana zostanie ulica Dworzec oraz przystanki komunikacji miejskiej i postój taksówek. Na parkingu będzie ok. 230 miejsc dla samochodów i prawie sto dla rowerów. Zakupione zostaną również trzy niskopodłogowe i spełniające najwyższą ekologiczną normę EURO 6 autobusy, które będą obsługiwać komunikację miejską. Z nowej infrastruktury korzystać będą nie tylko mieszkańcy ziemi bytowskiej, ale i turyści odwiedzający Bytów oraz unikalne jeziora lobeliowe w okolicy.

 

Unikalne jeziora

Drugi projekt pozwoli zabezpieczyć przyrodnicze walory unikatowych na skalę europejską lobeliowych jezior w gminie Bytów. Wytyczone zostaną szlaki turystyczne oraz ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, pokazująca najbardziej interesujące zakątki obszaru chronionego Bytowskich Jezior Lobeliowych. – Gmina Bytów dba nie tylko o infrastrukturę, ale też o to aby zmiany nie szkodziły środowisku naturalnemu. Stąd realizacja tras pieszych i rowerowych – dodał marszałek Struk. Na nasypie starej linii kolejowej z Bytowa do Lęborka powstanie trasa rowerowa.

 

Ile pieniędzy dostanie gmina Bytów?

Budowa węzła integracyjnego kosztować będzie ponad 23 mln zł. Projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej wysokości ponad 16 mln zł. Z kolei na ochronę lobeliowych jezior przeznaczonych będzie ok. 4,5 mln zł w tym ok. 3,4 mln pochodzić będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.