Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/426c9b18-4955-49a2-aa58-fb480bf12491.jpg To wielka szansa dla uczniów ze szkół oddalonych od dużych ośrodków akademickich. Projekt Zdolni z Pomorza rozwija talenty i pasje [GALERIA]

To wielka szansa dla uczniów ze szkół oddalonych od dużych ośrodków akademickich. Projekt Zdolni z Pomorza rozwija talenty i pasje [GALERIA]

Wręczenie certyfikatów ukończenia kursów

Realizują trudne zadania, projektują i programują. Najzdolniejsi uczniowie z całego Pomorza podsumowali rok szkolny. Uczestniczyli w szkoleniach, obozach naukowych, wycieczkach edukacyjnych i mogli liczyć na pomoc mentora. Dzięki różnorodnym formom wsparcia rozwijali swoje zainteresowania – od matematyki, informatyki po nauki społeczne, dyskusyjne kluby filmowe i literaturę.

 

Uroczyste zakończenie projektu Zdolni z Pomorza 2018 odbyło się 18 czerwca 2018 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W specjalnej gali wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rektorzy pomorskich uczelni oraz samorządowcy.

 

Tworzywo biodegradowalne i zdalnie sterowany robot

Interesują się nauką, lubią rywalizację i są ciekawi świata. Spotykają się na konferencjach, obozach naukowych na morzu oraz podczas wycieczek edukacyjnych. Zdolni z Pomorza to grupa ponad 1700 uczniów z niemal każdego zakątka województwa, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Już w szkole podstawowej zajmują się projektowaniem, programowaniem, rozwiązywaniem skomplikowanych równań matematycznych, a nawet robieniem tworzyw biodegradowalnych. Mają niecodzienne zainteresowania, jak np. gra na gitarze elektrycznej czy nowoczesna kaligrafia.

 

 

Podczas gali Zdolni z Pomorza pokazali swoje najlepsze osiągnięcia i projekty. Wśród m.in. gry komputerowe, roboty oraz projekty ekologicznych ogrodów. Na przykład płyn do dezynfekcji stworzyły piętnastolatki, które uwielbiają chemią i chciały zwrócić uwagę rówieśników na to, że zarazki są wszędzie. Rozdawały próbki swojego płynu razem z przepisem na jego samodzielne wykonanie. – Ci młodzi ludzie to prawdziwe perełki z naszego województwa. Około 2 proc. wszystkich uczniów – mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu. – To ludzie odważni i otwarci na świat. Ogarnięci różnorodnymi pasjami. Będą wpływać na nowe technologie, rozwój kapitału społecznego i niemal wszystkich dziedzin nauki. Dzięki nim nie tylko Pomorze, ale i Polska mogą się rozwijać – podkreśla Krawiec.

 

Nagrody dla najlepszych

Laureaci i finaliści wojewódzkiego etapu Pomorskiej Ligi Zadaniowej oraz członkowie zespołów zwycięskich i wyróżnionych projektów otrzymali nagrody w postaci bonów podarunkowych. Uczniowie odebrali też certyfikaty o ukończeniu kursów informatycznych, programowania i matematycznych. Część z nich uczestniczyła w kilku szkoleniach jednocześnie. Podczas gali zaprezentowano krótkie filmy i reportaże, które pokazały sylwetki i osiągnięcia uczestników projektu, a także ofertę projektu Zdolni z Pomorza. Mówiono też o akademickich formach wsparcia dla najwybitniejszych uczniów.

Były też panel dyskusyjny „Porozmawiajmy o zdolnych”, w którym uczestniczyli uczniowie, rodzice, nauczyciele, psycholog, wykładowca oraz absolwent, a obecnie student Politechniki Gdańskiej. To swego rodzaju rozmowy ucznia z mistrzem o przyszłości nauki i możliwościach rozwoju własnych pasji.

 

Projekt Zdolni z Pomorza to unikatowy w skali kraju pomysł objęcia kompleksową opieką szczególnie utalentowanych uczniów. Został zapoczątkowany w 2010 r. przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Po udanym pilotażu samorząd postanowił realizować projekt dalej. Wspólnie z pomorskimi powiatami i największymi uczelniami prowadzi grupę 26 projektów, w ramach których wszechstronne wsparcie mogą uzyskać zarówno uczniowie uzdolnieni z matematyki, fizyki i informatyki, jaki i ci, którzy posiadają talenty w zakresie nauk przyrodniczych czy kompetencji społecznych, obejmujących takie przedmioty, jak język polski, historia, filozofia. Wsparciem objęci są także nauczyciele, którzy szkolą się w zakresie wynajdywania talentów wśród uczniów i pracy z najwybitniejszymi.

– O wyjątkowości projektu świadczy podejście do uczniów uzdolnionych – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Indywidualne zorientowanie na ucznia i wszechstronność form wsparcia to najważniejsze zalety Zdolnych z Pomorza. Obok zajęć pozalekcyjnych uczniowie uczestniczą w spotkaniach akademickich, obozach naukowych, objęci są również wsparciem stypendialnym. Najlepsi mogą liczyć na indywidualną opiekę mentorów, a kreatywni mogą spróbować swoich sił w Konkursie projektów – dodaje marszałek.

Projekt będzie kontynuowany w roku szkolnym 2018/2019. Nowością będzie m.in. możliwość uzyskania stypendium na realizację projektów i zadań (od 1000 do 5000 zł dla zespołu uczniów).

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.