Spotkania z najważniejszymi firmami z Pomorza i warsztaty teoretyczne. Lekcje przedsiębiorczości dla uczniów są nie tylko szansą na poznanie przyszłych pracodawców, ale stwarzają również możliwość poszerzenia wiedzy o ekonomii i biznesie oraz świadomego wyboru ścieżki kariery.
Lekcje przedsiębiorczości to wspólny projekt Fundacji Inspirujące Przykłady i samorządu województwa pomorskiego. W 2018 roku zostało zorganizowanych 229 wizyt w firmach. To prawie jedna wizyta dziennie.
Tysiące uczestników
W 2018 r. w lekcjach przedsiębiorczości wzięło udział ponad 2700 uczniów szkół średnich. – Lekcje przedsiębiorczości to nie nudna teoria, ale konkretne przykłady i spotkania z liderami biznesu. Samorząd województwa wspiera ten projekt, uczestniczą w nim m.in. Agencja Rozwoju Pomorza, Pomorski Fundusz Pożyczkowy, Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych oraz Pomorski Fundusz Rozwoju – zaznacza Ludwik Szakiel, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Z zaproszenia skorzystało 21 szkół z całego województwa. To nie tylko szkoły z obszaru metropolitalnego, ale również z mniejszych miast, takich jak np. Klukowa Huta, Bolesławowo czy Kwidzyn. Uczniów gościły między innymi: DTC, Bayer, Kainos, Intel czy stocznia Sunreef Yachts. – Tematyka zajęć była zróżnicowana. Podczas jednych młodzież dowiadywała się czym są fundusze inwestycyjne, jak działa giełda, a podczas innych poznawała zagadnienia związane z pracą w konkretnych firmach – dodaje Szakiel.
Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego prowadzi jedną z lekcji przedsiębiorczości. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
Pokazujemy możliwości
Wśród współpracujących z organizatorami akcji firm są przedsiębiorstwa logistyczne, firmy produkcyjne i z sektora IT. – Zadaniem Fundacji Inspirujące Przykłady jest pokazanie młodym ludziom, stojącym na progu dorosłego zawodowego życia, praktycznych przykładów i możliwości dzisiejszego rynku pracy – mówi Leszek Szmidtke, pomysłodawca projektu. – Młodzi powinni porozmawiać ze specjalistami, żeby samodzielnie zdecydować o dalszej edukacji i karierze, a nie tylko wybierać szkołę z uwagi np. na modę, na wybory rówieśników czy presję ze strony rodziców – dodaje. Bardzo ważne jest też to, by w takich lekcjach brała udział przede wszystkim młodzież spoza Trójmiasta, która odwiedza centra biznesowe i światowe korporacje.
Będą kolejne lekcje
Tak dobrze rozwijający się projekt będzie kontynuowany w 2019 roku. – Chcemy umożliwić kolejnym uczniom spotkania z pracodawcami i kontynuować warsztaty. Motywacja, edukacja i biznes to słowa kluczowe dla projektu. Chcemy, żeby młodzież wiedziała, że karierą można i trzeba zarządzać świadomie – podsumowuje dyrektor Szakiel.