Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
To artysta, który odkrywa przed nami potęgę koloru. Malarstwo Abdulqadera Al Raisa w Pałacu Opatów

To artysta, który odkrywa przed nami potęgę koloru. Malarstwo Abdulqadera Al Raisa w Pałacu Opatów

Abdul Qader Al Rais „If you give thanks, I will give you more" (2016)

Określa się go „ojcem chrzestnym" sztuk pięknych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wystawa w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie pierwszą w Polsce prezentacją twórczości Abdulqadera Al Raisa. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 29 czerwca 2019 r.

 

Abdul Qader Al Rais (ur. 1951) to najbardziej uznany artysta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Określa się go mianem „ojca chrzestnego” sztuk pięknych w Emiratach. Malarstwa uczył się w latach 60. XX w. w Kuwejcie, który w tamtym czasie kwitł politycznie, gospodarczo, a przede wszystkim kulturalnie. To tam poznał arabskich pionierów sztuki i odkrył potęgę oraz siłę koloru.

 

Arabskie inspiracje

Artysta maluje wysmakowane kolorystycznie krajobrazy, w tym pejzaże architektoniczne inspirowane tradycyjnymi arabskimi dzielnicami. Jednym z jego ulubionych wątków jest motyw drzwi, często lekko uchylonych, a przez to wprowadzających widza jednocześnie w świat przeszłości i przyszłości. Tworzy także kompozycje abstrakcyjne, w których eksperymentuje z kaligrafią i symbolami arabskimi. Jego twórczość jest utrzymana w duchu romantycznego, magicznego realizmu.

 

Poza Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi Abdul Qader Al Rais wystawiał swoje dzieła również w Czechach, Libanie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Kuwejcie. Wydarzenie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie pierwszą w Polsce prezentacją jego twórczości. Zostanie na niej pokazanych 39 prac, w tym kilka ze słynnej kolekcji abstrakcyjnych liter arabskich (tzw. Hurufiyyat), które artysta traktuje jako nietypowe – bo malarskie – listy.

The Past and the Future

Abdul Qader Al Rais „The Past and the Future” (1989). Fot. © archiwum MNG

 

Potęga koloru. Malarstwo Abdulqadera Al Raisa

  • wernisaż: 29 czerwca 2019 r., sobota, godz. 18.00
  • wystawa czynna: 30 czerwca – 8 września 2019 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej – Pałac Opatów
  • ul. Cystersów 18
  • Gdańsk-Oliwa

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Patronat honorowy nad wystawą objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz minister stanu Zjednoczonych Emiratów Arabskich H.E. Zaki Nusseibeh.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.