Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Rycerskie pojedynki, pokazy konne i sokolnicze. Oblężenie twierdzy malborskiej przez wojska króla Jagiełły

Rycerskie pojedynki, pokazy konne i sokolnicze. Oblężenie twierdzy malborskiej przez wojska króla Jagiełły

Walki średniowiecznych rycerzy

Kto chce zostać świadkiem historycznej epopei, która w 1410 r. znalazła swój finał pod murami malborskiego zamku, powinien tam się wybrać w trzeci weekend lipca. Wojsko zaprezentuje się w pełnym, historycznym uzbrojeniu. Swoje umiejętności z drapieżnikami pokażą najlepsi sokolnicy w Europie. Kowale, kucharze, szewcy, krawcy podzielą się tajnikami swojego rzemiosła. Będzie też czas na pląsy i rodzinne rozrywki.

 

Kto chce zostać świadkiem historycznej epopei, która w 1410 r. znalazła swój finał pod murami malborskiego zamku, powinien tam się wybrać w trzeci weekend lipca. Będą turnieje i sportowe walki rycerskie, pokazy konne i widowiskowe elementy kaskaderskie. Swoje umiejętności z drapieżnikami pokażą najlepsi sokolnicy w Europie. Malborska twierdza od 21 do 23 lipca 2017 r. stanie się XV-wiecznym miastem.

 

Rycerska przygoda na zamku

Tegoroczne Oblężenie Malborka to także niezwykła możliwość zwiedzania zamku. Wieczorami 21 i 22 lipca odbędzie się inscenizacja bitwy. Nawiązuje ona do wydarzeń z 1410 r., kiedy wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły szturmem natarły na malborską warownię. Jaki był dalszy bieg wydarzeń tej niezapomnianej walki? Czy zakonowi krzyżackiemu udało się odeprzeć atak króla? Dowiedzmy się tego przy blaskach pochodni, przenosząc się w średniowieczny klimat widowiska…

 

Atrakcje i zabawa dla całej rodziny

Jak za dawnych czasów, przed zamkiem obóz rozbiją rycerze. Będą rycerskie pojedynki i pokazy konne i widowiskowe elementy kaskaderskie. W końcu do Malborka przybędą najlepsi koniarze, a wojsko zaprezentuje się w pełnym, historycznym uzbrojeniu. Dzielnych wojaków będzie można zobaczyć na terenach wokół zamku, a także na scenie – przecież podczas oblężenia nie może zabraknąć scenek z pojedynkami rycerskimi. Na tej samej scenie będzie też miejsce na przedstawienia teatralne i koncerty. To wszystko będzie się działo w Fosie Południowej. W Fosie Północnej odbędą się turnieje i sportowe walki rycerskie. Nad rozgrywkami czuwać będą najlepsi na świecie sędziowie.

 

Pokazy sokolnicze i pląsy

Swoje umiejętności z drapieżnikami zaprezentują najlepsi sokolnicy w Europie. Będzie też czas na pląsy… Średniowieczny taniec będzie można zobaczyć nie tylko na scenie, ale również wokół zamku.

 

Jarmark rzemiosła

Na międzymurzu odbędzie się jarmark rzemiosła. Będzie co posmakować, zobaczyć i poznać różne tajemnice, do których na co dzień zwykły śmiertelnik nie ma dostępu. Kowale, kucharze, szewcy, krawcy będą się dzielić z zainteresowanymi tajnikami swojego rzemiosła.

 

Żonglerka i kucie

Żonglerka flagami to kolejna atrakcja przygotowana z okazji inscenizacji oblężenia. Będzie też okazja do wspólnego wykucia miecza z damasceńskiej stali.

 

A co dla najmłodszych?

Na najmłodszych uczestników czeka „Gród dziecięcy” z teatrzykami, kuglarzami, warsztatami i zabawami. Blisko 20 animatorów będzie prowadzić z dziećmi różne zajęcia związane ze średniowieczem. A wszystkiemu przyglądać się będzie sam król Jagiełło. Wieść niesie, że dzielić będzie hojnie wśród małych poddanych słodkie łakocie.

 

Festiwal Kultury Średniowiecznej Oblężenie Malborka

  • 21–23 lipca 2017 r., piątek-niedziela
  • Zamek w Malborku
  • ul. Starościńska 1
  • Malbork

Zobacz program Oblężenia Malborka

 

W roku 2000 zapoczątkowano jedną z największych historycznych imprez plenerowych w Europie. Każdego roku w drugiej połowie lipca liczne zastępy rycerzy skupionych w bractwach polskich i zagranicznych wyruszają na oblężenie twierdzy malborskiej tak, jak zrobiły to wojska króla Jagiełły 600 lat wcześniej.

To ogromne historyczne widowisko łączy w sobie zarówno elementy masowej rozrywki, jak i edukacji, prezentując poważne treści w obrazowy i przystępny sposób, przybliżając widzom historię, kulturę, obyczajowość i rzemiosło średniowiecza. Wyrazem uznania dla programu i rozmachu imprezy, obok stale rosnącej liczby widzów, jest certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za Turystyczny Produkt Roku przyznany Muzeum w 2005 i 2007 r.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.