Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Testy na koronawirusa w Drive-thru? Tak. Na Pomorzu działa już pierwszy taki punkt

Testy na koronawirusa w Drive-thru? Tak. Na Pomorzu działa już pierwszy taki punkt

Centrum testowe COVID-19 drive-thru w Gdyni

Badanie na COVID-19 bez wysiadania z samochodu. Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed działa już pierwszy w regionie punkt testów drive-thru. Aby skorzystać wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę.

 

Dzięki metodzie drive-thru kontakt pomiędzy badanym a personelem medycznym będzie ograniczony do niezbędnego minimum.

 

Pierwsze w regionie

Takiego punktu jeszcze w regionie nie było. Do tej pory taki sposób pobierania materiału do testów można było oglądać w telewizji np. w wiadomościach z Niemiec czy Korei Południowej. – Pomorski punkt powstał z inicjatywy naukowców Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Punkt czynny jest przez cały tydzień od 9 do 15 – czytamy w informacji GUMed. Koszt jego utworzenia to 35 tys zł. Pieniądze przekazał między innymi Wojewoda Pomorski, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Takie rozwiązanie pozwoli na przyspieszenie poboru materiału do badań molekularnych oraz przyczyni się do zmniejszenia ryzyka zakażenia wśród innych pacjentów UCMMiT wirusem Sars-CoV-2. Przyjęte rozwiązanie pozwoli również znacząco odciążyć rutynową pracę izby przyjęć UCMMiT – wyjaśnia Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
 

Jak to działa?

Pacjenci, którzy rozpoznali u siebie niepokojące objawy mogące sugerować zakażenie koronawirusem najpierw powinni zadzwonić na specjalny numer telefonu – 58 349 18 88. Infolinia jest czynna 7 dni w tygodniu od 9 do 14. Tam konsultant przeprowadzi krótki wywiad i zakwalifikuje lub nie pacjenta do badania. Wtedy wystarczy tylko wsiąść w samochód i przyjechać do Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni (ul. Powstania Styczniowego 9B). Samo pobranie materiału do badań odbywa się tak samo jak w tradycyjnym laboratorium, z tym że nie trzeba wysiadać z samochodu. Po powrocie do domu należy czekać na telefon przedstawiciela Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który poinformuje o wyniku.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.