Partnerem społecznym akcji jest Lions Club Gdańsk Amber. To właśnie na konto stowarzyszenia można wpłacać darowizny, które zostaną przekazane na badania.

 

Pomagać tym, którzy pomagają

Celem akcji jest zwiększenie dostępu do specjalistycznych testów genetycznych w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 dla pracowników służby zdrowia i pacjentów. Chodzi o to, by osoby, które na co dzień walczą z epidemią i zajmują się chorymi, były regularnie testowane.

 – Chcemy wspierać personel medyczny, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz ich podopiecznych – mówi Katarzyna Goch, rzecznik prasowy Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych Invicta. – Zależy nam na tym, by wykonywać dla nich, jak najwięcej badań i robić to regularnie. Widzimy, co się dzieje, jeśli badań zabraknie: zamykane są oddziały, całe ośrodki i jest problem ze znalezieniem osób, które mógłby pomóc pacjentom. Jeśli nie będziemy stosować prewencji, konsekwencje mogą być bardzo trudne do opanowania – podkreśla Goch.

Dzięki środkom zebranym w akcji #TestujeMY, personel medyczny może zgłaszać się do laboratoriów po bezpłatne testy. Weryfikowane są charakter pracy zgłaszającej się osoby oraz wskazania medyczne, czyli m.in. gorączka, duszności czy możliwość zakażenia się COVID-19 w trakcie wykonywania pracy.

 

Nawet 10 tysięcy testów na dobę

Laboratoria Invicta mogą już w tej chwili wykonywać 4 tys. testów genetycznych w kierunku koronawirusa na dobę, a przy modyfikacji procesu diagnostycznego nawet 10 tys. testów. To nowoczesne badania metodą rtPCR, wykonywane w największym prywatnym laboratorium genetycznym na Pomorzu. Wyniki mogą być dostępne już w ciągu doby od dotarcia próbki do laboratorium.

 – Jedynymi rekomendowanymi obecnie badaniami w kierunku koronawirusa są testy genetyczne z użyciem metody rtPCR. Taka specjalistyczna diagnostyka to koszt 400 zł – informuje Katarzyna Goch. – Trzeba do tego doliczyć także 30 zł za zestaw pobraniowy, zawierający, poza wymazówką, także probówkę ze specjalnym buforem inaktywującym wirusa. Dzięki temu próbka staje się bezpieczniejsza. Zachęcamy do wpłat, będących wielokrotnością opłaty za jeden test – tłumaczy Goch.

Akcja #TestujeMY trwa od tygodnia. Już teraz zainteresowanie udziałem zadeklarowało kilkanaście dużych firm. Cały czas poszukiwani są kolejni partnerzy, ponieważ potrzeby są bardzo duże. Akcję mogą wspierać zarówno firmy zaangażowane społecznie, jak i darczyńcy indywidualni. Szczegóły dostępne są w specjalnym serwisie internetowym #TestujeMY.