Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/92fc47ac-406c-47fa-a22d-176ff2bf40e4.jpg Takiego ośrodka na Pomorzu jeszcze nie było. W szpitalu w Gdyni w powstaje bank mleka kobiecego

Takiego ośrodka na Pomorzu jeszcze nie było. W szpitalu w Gdyni w powstaje bank mleka kobiecego

Młoda kobieta tuli niemowlaka

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie jedyny na Pomorzu bank mleka kobiecego. To placówka, która umożliwia karmienie naturalnym pokarmem noworodki i niemowlęta, które nie mogą być karmione przez mamy.

 

– Chcielibyśmy także, ze względu na prowadzoną w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni działalność onkologiczną, pomóc w przypadkach przedwczesnego zakończenia ciąży związanego z chorobą nowotworową  matki i koniecznością rozpoczęcia jej leczenia z zastosowaniem chemioterapii czy też kobietom po mastektomii, które urodziły dzieci – mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich. – Takie dzieci wymagają naszej szczególnej uwagi – dodaje Nałęcz.

 

Czym jest bank mleka?

To małe laboratorium zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od honorowych dawczyń. W bezpieczny sposób przechowują oraz dostarczają pokarm potrzebującym dzieciom. Chodzi o zapewnienie odżywiania mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt, które nie mogą być karmione mlekiem biologicznej matki. Dotyczy to dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży lub ważących poniżej 2,5 kg, donoszonych w stanie ciężkim. Szczególnie tych, u których zdiagnozowano ciężkie lub nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju.

W ramach Szpitali Pomorskich funkcjonują dwa oddziały neonatologii i intensywnej terapii noworodka w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Mają pokoje laktacyjne, strefy rodzica, a także zatrudniają certyfikowanych konsultantów laktacyjnych, którzy będą współpracować z tworzonym bankiem mleka.

Jak mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy spółki Szpitale Pomorskie, planują w najbliższym czasie zawrzeć umowy o współpracy w zakresie udostępniania mleka z banku mleka kobiecego ze szpitalami z województwa pomorskiego.

 

Ile wynosi dotacja?

Szpitale Pomorskie otrzymają prawie 415 tys. zł dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Środki na ten cel pochodzą z Programu polityki zdrowotnej służącemu wykonaniu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem na lata 2017-2021″ w zakresie interwencji: Odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt poprzez utworzenie sieci banków mleka kobiecego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.