Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Tablica Aleksandra Bereśniewicza w Gdyni. Upamiętni zasłużonego żeglarza

Tablica Aleksandra Bereśniewicza w Gdyni. Upamiętni zasłużonego żeglarza

Aleksander Bereśniewicz

Na alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni w sobotę, 29 czerwca 2019 r. zostanie odsłonięta tablica poświęcona Aleksandrowi Bereśniewiczowi.

 

Uroczystość odbędzie się w ramach obchodów Święta Morza w Gdyni i 95-lecia powstania Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

Ważna uroczystość

W sobotę, 29 czerwca o godz. 12 w alei Żeglarstwa Polskiego, na południowym falochronie gdyńskiej mariny, odsłonięta zostanie tablica Aleksandra Bereśniewicza.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczestnicy przejdą do siedziby PoZŻ na spotkanie żeglarskie. Będzie ono okazją m.in. do obejrzenia wystawy dzieł marynistycznych Uskrzydlone marzenia Jerzego J. Tyszki.

 

Kim był?

Aleksander Bereśniewicz urodził się 19 marca 1908 r. w Striecieńsku na Syberii. Zmarł 5 stycznia 2007 r, w wieku 99 lat.  Był jednym z najbardziej zasłużonych regatowców, organizatorów wypraw i nauczycieli żeglarstwa. W latach 20. i 30. pływał z gen. Mariuszem Zaruskim i uczył w Wyższej Szkole Morskiej. Po wojnie związany był z Politechniką Gdańską, organizując rejsy ze studentami. Żeglował przez 58 lat, wychował wiele pokoleń żeglarzy.

Bereśniewicz był związany z Akademickim Klubem Morskim i Yacht Klubem Północnym. Był wielokrotnie nagradzany. W 1971 r. otrzymał wyróżnienie nagrody Rejs Roku, a w 1986 r. nagrodę specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego w konkursie Rejs Roku. W 2000 r. uhonorowany został nagrodą Conrada. Posiadał honorową odznakę Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego nadaną 25 stycznia 1958 r.oraz godność członka honorowego PZŻ z 11 kwietnia 1987 r. Został również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 1971 r. oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1987 r.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 r. odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca i Bolesława Mazurkiewicza.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.