Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a90bcbb1-e498-4d39-800e-4f19a17d8732.jpg Szymon Chyliński – Piaśnicki Lament

Szymon Chyliński – Piaśnicki Lament

Fot. Agata Sierańska

Muzyk, kompozytor, aranżer, instrumentalista i pedagog. Wieloletni członek Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Założyciel zespołu folkowego Folk Acoustic.

Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, wydział instrumentalny – specjalizacja akordeon. Przez wiele lat pracował w Polskim Chórze Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis mając możliwość poznać i współpracować z takimi sławami, jak Krzysztof Penderecki, Stephen Layton, Arvo Pärt i wiele innych. Dla założonego przez siebie Folk Acoustic komponuje muzykę oraz pisze aranżacje.

W 2017 roku skomponował oraz zaaranżował muzykę do widowiska słowno-muzycznego „Widowisko z Kluczem” według scenariusza i w reżyserii Marka Wojtasika oraz Pawła „Paulusa” Mazura. W 2019 roku dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, skomponował muzykę do tomiku poezji „Piaśnica oczyma poetów” (na realizację kompozycji oraz koncertu otrzymał stypendium kulturalne Miasta Gdańska). Kolejnym krokiem było nagranie i wydanie płyty „Piaśnicki Lament” przy pomocy stypendium marszałka województwa pomorskiego dla twórców kultury. Także w 2019 roku miało miejsce prawykonanie innego utworu jego autorstwa, skomponowanego w związku z wojenną rocznicą –  „Kantaty dla 108 Męczenników II Wojny Światowej” na chór, orkiestrę symfoniczną oraz solistów.

https://szchylinski.weebly.com/

Projekt „Piaśnicki Lament” powstał w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej z myślą o upamiętnieniu ofiar oraz w celu szerzenia świadomości społecznej na temat zbrodni w lasach piaśnickich, gdzie w wyniku represji wojennych została wymordowana między innymi pomorska inteligencja, duchowni oraz ludzie chorzy psychicznie. Z rąk niemieckich katów życie straciło tam według różnych źródeł od 10 do 14 tysięcy osób. Jeszcze zanim zaistniała zbrodnia w Katyniu, na Pomorzu w ramach eksterminacji polskich elit zginęło około 30 tysięcy Polaków. Niestety, 80 lat po II wojnie światowej fakt ten wciąż nie istnieje w zbiorowej świadomości społecznej Polaków.

Płytę tworzy 10 piosenek skomponowanych przez Szymona Chylińskiego w aranżacji na wokal, skrzypce, klarnet, akordeon i kontrabas, do wierszy z tomiku poezji „Piaśnica oczyma poetów”. Jest to muzyka filmowa z elementami muzyki klasycznej. Trzy utwory zostały wykonane w języku kaszubskim.

Zespół Folk Acoustic zagrał w składzie: Szymon Chyliński (kompozytor, akordeonista), Katarzyna Chylińska (wokalistka), Hanna Chylińska (skrzypce), Klaudia Kulwikowska (klarnet) i Mateusz Kot (kontrabas).

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.