W akcji profilaktycznej Łap za biust zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wraz z „Gazetą Wyborczą” biorą udział pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w  Słupsku.

 

Warto się badać

W ramach akcji profilaktycznej przez trzy godziny panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań. Będzie można wykonać USG piersi. Porad będzie udzielało dwóch chirurgów-onkologów. Będzie też nauka samobadania piersi oraz wyczuwania guzków na fantomach. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości pacjentka będzie kierowana do szpitala w Słupsku celem dalszej diagnostyki.

– Nowotwory piersi występują bardzo często. Dlatego też samorząd województwa pomorskiego, już po raz trzeci, włącza się w niezwykle potrzebną akcję profilaktyczno-edukacyjną pod nazwą Łap za biust – tłumaczy Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Podczas tego wydarzenia będzie można porozmawiać z chirurgiem-onkologiem i na miejscu wykonać bezpłatne badanie USG piersi. Wizyta u lekarza nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Należy zaznaczyć, to stosunkowo krótkie badanie daje ogromną wiedzę o organizmie i może uratować nam życie. W ramach akcji odbędzie się między innymi nauka samobadania piersi na specjalnych fantomach. To bardzo ważne, aby każda pani raz w miesiącu zbadała swoje piersi. I do tego ma zachęcać akcja Łap za biust – zachęca Kapała-Sokalska. 

 

 

Wczesna diagnoza może uratować życie

Akcja w centrum handlowym w Słupsku skierowana jest przede wszystkim do kobiet, ale dotyczy też ich partnerów, którzy, dbając o swoje panie, powinni zachęcać je do regularnych badań profilaktycznych. – Zachęcam również panów, aby nauczyli się, jak poprawnie wykrywać guzki. Często panie zgłaszają się do onkologów lub ginekologów właśnie po tym, gdy znajdą, na przykład podczas kąpieli, niepokojącą zmianę – podkreśla Agnieszka Kapała-Sokalska.

W akcji chodzi o zwiększenie świadomości pań dotyczącej wykonania badań profilaktycznych, a jak mówią onkolodzy rozwijająca się w organizmie groźna choroba przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Ponadto, należy upowszechniać wiedzę o czynnikach ryzyka zachorowania na nowotwory piersi. Wiedza społeczeństwa na te temat jest wciąż bardzo niska. Kobiety nie badają się ze strachu i z braku świadomości, jak istotne są badania profilaktyczne.

 

Wykwalifikowany personel i świetny sprzęt

W akcji udział wezmą pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w  Słupsku. Szpital posiada pełne zaplecze oraz wykwalifikowany personel do prowadzenia diagnostyki na poziomie podstawowym i pogłębionym oraz specjalistów, którzy w razie potrzeby wdrożą konieczne leczenie. – Dysponujemy wysokospecjalistycznym sprzętem diagnostycznym: cyfrowym mammografem, ultrasonografem, rezonansem magnetycznym z programem do badań piersi, systemem biopsji mammotomicznej – mówi Andrzej Sapiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku.  – Do profilaktyki namawiamy panie w czasie akcji edukacyjnych. Ponadto te, które wcześniej wykonywały badania w naszym szpitalu otrzymują telefoniczne zaproszenia na kolejne mammografie. Natomiast, gdy dojdzie do zachorowania, pacjentkom proponowane są unikalne metody leczenia operacyjnego na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. To m.in. innowacyjne zabiegi rekonstrukcji piersi oparte na pełnym zespoleniu naczyniowym. – Rekonstrukcje piersi wykonywane są w wielu ośrodkach, jednak te przeprowadzane w oparciu o własne tkanki pacjentki z zastosowaniem metod operacyjnych  wykorzystywanych w mikrochirurgii,  tylko w nielicznych. Obok Krakowa, Łodzi i Gliwic robimy je właśnie my, w Słupsku. Warto dodać, że w grudniowym rankingu tygodnika Wprost zajęliśmy trzecie miejsce na 20. szpitali w kategorii leczenie zmian w piersiach – tłumaczy Andrzej Sapiński.

Rak piersi należy do najczęściej występujących u kobiet nowotworów na świecie. W Polsce, co roku, na raka piersi choruje około 17 tys. kobiet, a ok 5 tys. umiera. W województwie pomorskim, według danych z 2016 r., na nowotwór złośliwy sutka zachorowało 1149 osób, a zmarło 356 kobiet. Specjaliści podkreślają, że wcześnie rozpoznany i właściwie leczony jest uleczalny w około 90 proc. Dlatego też badania przesiewowe są najlepszą metodą wczesnego wykrywania raka piersi.

 

Akcja profilaktyczna Łap za biust

  • 9 marca 2019 r. sobota, godz.11.00-14.00
  • Centrum Handlowe Jantar
  • ul. Szczecińska 58
  • Słupsk

Zobacz: rozmowa z onkologiem na Pomorskie.eu
 

Łap za biust_baner