Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Sztuczna inteligencja wspomoże niedowidzących. Opracowany na Pomorzu system ułatwi im codzienne życie

Sztuczna inteligencja wspomoże niedowidzących. Opracowany na Pomorzu system ułatwi im codzienne życie

Fot. pixabay.com

Innowacyjny produkt ułatwiający życie osobom niedowidzącym, który opracowany został we wspieranej przez Agencję Rozwoju Pomorza spółce został nominowany do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju.

 

Produkt powinien trafić na rynek już w 2019 roku.

 

Cyfrowy asystent

Toucan Eye to specjalne urządzenie będące asystentem dla osób z poważnymi wadami wzroku, które uniemożliwiają poprawne widzenie. Dzięki oparciu na technologii sztucznej inteligencji asystent zlikwiduje wiele barier w codziennym życiu. Będzie również mógł dokonać selekcji docierających do odbiorcy informacji. System sam zanalizuje to, co znajduje się w zasięgu wzroku i na przykład powie numer nadjeżdżającego autobusu czy nazwę ulicy. Umożliwi również odczytywanie wszystkich informacji pisanych zarówno tradycyjnie, jak i materiałów cyfrowych. Wszystkie te czynności będą odbywać się w czasie rzeczywistym. Prace badawcze trwają już od roku. Informatycy szacują, że urządzenie trafi na rynek w 2019 roku.

 

Toucan Systems z Agencji Rozwoju Pomorza

Spółka Toucan Systems powstała w 2012 roku jako spółka kapitałowa Agencji Rozwoju Pomorza. –  Jest to idealny przykład młodej firmy, która nie boi się trudnych wyzwań biznesowych. Ważne jest również to, że działa w obszarze wrażliwym społecznie i wspiera osoby niepełnosprawne – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Ale asystent dla niepełnosprawnych to nie wszystko. Firma tworzyła aplikacje i systemy informatyczne dla takich partnerów jak: Muzeum Warszawy, Centrum NCŁ EC1 w Łodzi czy Tatrzański Park Narodowy, gdzie opracowana została interaktywna makieta Tatr. Fundusz kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. –  Ten projekt został już doceniony w kraju. Nominacja do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju potwierdza, że słusznie zainwestowaliśmy środki – podsumowuje  Paweł Zając, dyrektor Funduszu Kapitałowego ARP.   

 

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju

Wyróżnienie przyznawane jest przez Centrum Inteligentnego Rozwoju. Plebiscyt współorganizuje Politechnika Śląska. Laury przyznawane są firmom, które wykazują się nastawieniem na zrównoważony rozwój gospodarczy. Nacisk kładziony jest również na działania związane z innowacyjnością.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.