Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Szpital im. św. Wojciecha na Zaspie będzie miał nowoczesny blok operacyjny. Koszt inwestycji to 83 mln zł

Szpital im. św. Wojciecha na Zaspie będzie miał nowoczesny blok operacyjny. Koszt inwestycji to 83 mln zł

Wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowę Szpitala im. św. Wojciecha na Zaspie

W szpitalu powstanie nowe trzykondygnacyjne skrzydło z blokiem operacyjnym. Znajdą się tam dwa oddziały szpitalne: urazowo-ortopedyczny z salami zabiegowymi, który będzie miał 39 łóżek, i urologiczny z 29 łóżkami. Inwestycja ma być gotowa za półtora roku.

 

Wartość inwestycji to ponad 83 mln zł, z czego prawie 47 mln zł to dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel prawie 32 mln zł, a spółka Copernicus prawie 5 mln zł. Projekt ma poprawić dostępność do wysokiej jakości specjalistycznych usług leczenia chorób cywilizacyjnych mieszkańców Pomorza.

 

Ponad 30-letni blok operacyjny

Inwestycja jest bardzo potrzebna. Szpital św. Wojciecha na Zaspie jest trzecią lecznicą w Gdańsku i trzecim co do wielkości szpitalem w województwie. Istniejący blok operacyjny powstał w 1984 r., a jego projekt jest z lat 70. XX w. Modernizacja bloku operacyjnego i dostosowanie do obowiązujących wymagań jest praktycznie niemożliwe do zrealizowania. Oznaczałaby konieczność wstrzymania przyjęć pacjentów na większości oddziałów, podczas gdy rocznie operowanych jest 10 tys. osób, a 55 proc. wykonywanych operacji dotyczy przede wszystkim chorób onkologicznych.

 

Nowoczesne sale operacyjne, sprzęt medyczny oraz wyszkolony personel

Dzięki inwestycji powstanie trzykondygnacyjny budynek z blokiem operacyjnym z ośmioma salami i salą wybudzeń, oddziałami chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz urologii. Zostanie też kupiony nowy sprzęt, m.in. stoły operacyjne, aparaty do znieczulania, tor wizyjny laparoskopowy, lampy zabiegowe i operacyjne, aparaty USG i RTG, respiratory, pompy infuzyjne i defibrylatory.

Nowoczesna sala kardiologiczna, wyposażona w aparat do krążenia pozaustrojowego i kardiomonitory, pozwoli na zastosowanie innowacyjnych i skutecznych metod leczenia. Dzięki przebudowie wewnętrznego układu komunikacyjnego, nowy budynek będzie połączony ze szpitalem. Powstanie też 75 bezpłatnych miejsc parkingowych dla pacjentów i ich rodzin.

Na poziomie przyziemia zaplanowano szatnie personelu dla ok. 150 osób, pomieszczenia techniczne, stację uzdatniania wody oraz centralny magazyn odpadów medycznych. Na parterze będą dwa oddziały. Pierwszy urologiczny z 29 łóżkami z salą zabiegowo-operacyjną i salą endoskopii urologicznej. Zostanie też kupiony aparat rentgenowski z ramieniem C oraz tor wizyjny laparoskopowy. Drugi to oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej z 39 łóżkami.

Na piętrze powstanie blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi z zapleczem. Będą sale chirurgii ogólnej, ortopedii, urologii, ginekologii, wielospecjalistyczna sala do zabiegów w trybach nagłych, sala kardiochirurgiczna hybrydowa z zapleczem oraz 6-stanowiskowa sala wybudzeń.

Organizowane będą też szkolenia dla osób pracujących na oddziałach korzystających z bloku operacyjnego, szkolenia z pomocy psychologicznej, pomocy psychoonkologicznej. Ponadto przewidziano szereg działań związanych z rozwojem wolontariatu

 

Wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowę Szpitala im. św. Wojciecha na Zaspie. Fot. Dorota Patzer

 

Większy komfort oraz bezpieczeństwo pacjentów i personelu

Jak mówi Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus: „Dzięki inwestycji poprawi się dostępność do wysokiej jakości specjalistycznych usług zdrowotnych dla mieszkańców Pomorza. Chodzi zwłaszcza o pacjentów dotkniętych chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak: nowotwory, schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, naczyń, układu krwionośnego, urologiczne, ginekologiczne oraz przewodu pokarmowego”. Poprawi się komfort pobytu pacjentów na oddziałach i pracy personelu, zwiększy się bezpieczeństwo udzielania świadczeń medycznych, a także wzrośnie zakres działań wolontariuszy.

Wcześniej w ramach modernizacji szpitala wyremontowane zostały oddziały: kardiochirurgii dziecięcej, neonatologii i intensywnej terapii noworodka, okulistyczny, chirurgii ogólnej i częściowo interna.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.