Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku ma nowe lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Zostało już otwarte

Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku ma nowe lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Zostało już otwarte

Otwarcie lądowiska dla helikopterów przy Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku

Obok nowego lądowiska powstało też Centrum Urazowe dla Dzieci. Dzięki nowej infrastrukturze pacjent przywieziony śmigłowcem od razu trafia na SOR. Cała inwestycja w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku kosztowała ponad 9,5 mln zł.

 

W uroczystości, która odbyła się 12 października 2018 r., wziął udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń.

 

Krótszy czas oczekiwania na pomoc

­Nowe lądowisko rozwiązuje problem, z którym oda lat borykali się pracownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. LPR musiało lądować na terenie szpitala na Zaspie lub Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Następnie pacjent był przewożony karetką do „Kopernika”, co zdecydowanie wydłużało czas dowiezienia pacjenta i udzielenia mu pomocy. Często piloci musieli też lądować na skrzyżowaniu ulic 3-Maja i Armii Krajowej, tuż obok szpitala przy Nowych Ogrodach, ale w czasie budowy Forum Gdańsk i to było niemożliwe.

– To kolejne lądowisko w naszych szpitalach, ale pierwsze w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Cieszę się, że samorząd województwa pomorskiego dofinansował tę inwestycję. Dzięki temu pacjenci szybciej trafią do szpitala i otrzymają niezbędną pomoc medyczną – tłumaczył Struk.

Miejsca do lądowania śmigłowców mają też szpitale w Wejherowie, Kościerzynie i Słupsku.

 

Szybciej na SOR i oddziały

Budowa lądowiska rozpoczęła się we wrześniu 2017 r. Obiekt znajduje się między budynkami nr 4, 5, 20 i konstrukcją stalową, czyli w miejscu, w którym jest większość oddziałów, w tym SOR. Płyta lądowiska o wymiarach ok. 21 m x 21 m jest umieszczona na szczycie 22-metrowej wieży wyniesionej na żelbetowej konstrukcji. Maksymalna masa startowa wynikająca z obciążenia statycznego i dynamicznego wynosi 6,4 t. Z płyty windą można zjechać na SOR. Płyta lądowiska i budynki w jego pobliżu wyposażono w niezbędną infrastrukturę (w tym oświetlającą), zapewniającą dostęp do mediów m.in.: energii elektrycznej, wody, komunikacji z SOR, ochrony przeciwpożarowej, oznakowania itp. Dzięki oświetleniu nawigacyjnemu śmigłowce będą mogły lądować także nocą.

 

Czym jest CUD?

Budowa lądowiska jest częścią projektu, w ramach którego powstało Centrum Urazowe dla Dzieci. To wyspecjalizowany ośrodek, w którym leczeni są najmłodsi pacjenci z całego województwa, którzy ulegli poważnym urazom.

Podstawowymi zadaniami CUD będą:

  • całościowa i szybka diagnoza,
  • wielospecjalistyczne leczenie,
  • po zakończeniu zabiegów ratujących życie, centrum kieruje małych pacjentów na inny oddział lub do innej placówki leczniczej, żeby kontynuować jego leczenie lub rehabilitację

– Od stycznia do końca września 2018 r. SOR na Nowych Ogrodach przyjął 19 806 do18 roku życia – informuje Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus. Świadczy to o tym, jak potrzebne jest nowe centrum.

 

 

Kosz inwestycji

Wartość inwestycji to ponad 9,5 mln zł, z czego budowa lądowiska kosztowała ponad 6 mln zł. Środki w wysokości prawie 8 mln zł pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Samorząd województwa pomorskiego przekazał 600 tys., a szpital przeznaczył prawie 1,3 mln zł.

Oprócz budowy lądowiska, dostosowano oddziały tak, aby posiadały bezpośrednią komunikację z lądowiskiem. Utworzono trzecie stanowisko wstępnej intensywnej terapii dzieci na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Kupiono też niezbędny sprzęt i wyposażenie m.in. mikroskop operacyjny, EEG przyłóżkowy z wyposażeniem, system szpatuł automatycznych  do operacji neurochirurgicznych, zestawy narzędzi mikrochirurgicznych i haków operacyjnych, a także łóżka. Narzędzia i meble trafią m. in. na oddziały: Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci, Kardiochirurgii Dziecięcej im. WOŚP, Otolaryngologiczny dla Dzieci, Neonatologiczny z Pododdziałem Patologii Noworodków, a także Kliniczny Oddział Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego czy Kliniczny Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci i Młodzieży GUMed.

 

Fot. Copernicus PL oraz Aleksander Olszak

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.