Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Szlakiem kobiet. Zostań przewodnikiem lub przewodniczką po dawnej Stoczni Gdańskiej

Szlakiem kobiet. Zostań przewodnikiem lub przewodniczką po dawnej Stoczni Gdańskiej

Zwiedzający teren Stoczni Gdańskiej

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? szlakami kobiet? Znasz lub chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i dzielić się nimi z mieszkańcami i turystami podczas letnich spacerów herstorycznych? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na kurs dla przewodników i przewodniczek. Pierwsze spotkanie w środę, 25 kwietnia 2018 r.

 

Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w stoczni i życie kulturalne zakładu?

 

Ukończ kurs, i oprowadzaj

By latem oprowadzać turystów i mieszkańców po stoczni, należy wziąć udział w całym cyklu szkoleniowym, który obejmuje spacery i praktyczne zajęcia z oprowadzania. Spotkania rozpoczynają się 25 kwietnia zajęciami z Anną Perz, licencjonowaną przewodniczką, która przygotuje kursantów do pełnienia tej roli. Program obejmuje warsztaty i spacery, przygotowanie fragmentu własnego spaceru po stoczni, szkolenie równościowe (obowiązkowe), egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności oraz warsztaty z emisji i higieny głosu (fakultatywne).

Warsztaty są bezpłatne dla osób, które zamierzają oprowadzać po Stoczni Gdańskiej w ramach projektu Metropolitanka. Absolwenci i absolwentki projektu zostaną zatrudnieni do oprowadzania w projekcie Metropolitanka na trasie Stocznia Gdańska śladami kobiet. Osoby, które chciałby oprowadzać w języku innym niż polskim są również mile widziane.

Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: anna.urbanczyk@ikm.gda.pl. Więcej informacji pod nr tel. 58 760 72 16 lub kom. 663 872 016.

 

Czy będzie więcej zwiedzających?

– W roku 2017 stocznię szlakami kobiet zwiedziło 957 osób podczas 64 spacerów – mówi Anna Urbańczyk z Instytut Kultury Miejskiej. – To bardzo dużo, a zainteresowanie grup i osób indywidualnych pozwoliłoby na organizację większej liczby spotkań. Do tego szukamy nowych osób, które czują się dobrze w pracy z ludźmi, znają Gdańsk, ważna jest dla nich perspektywa równościowa i chcą poznać specyfikę pracy w stoczni z perspektywy kobiet – wyjaśnia Urbańczyk.

 

25 kwietnia, godz. 17.00-20.00

Warsztaty na temat pracy przewodnika

Anna Perz – absolwentka architektury i urbanistyki na Politechnice Gdańskiej oraz historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, licencjonowana przewodniczka po Gdańsku, Sopocie i Gdyni od 2003 r. Od 2008 r prowadzi wykłady z zakresu historii architektury Trójmiasta na kursach przewodników turystycznych oraz historii sztuki na kursach pilotów wycieczek.

 

Warsztaty równościowe i historii kobiet

Celem warsztatów jest przedstawienie równościowej perspektywy, praktycznej strony historii kobiet (herstorii), języka równościowego, wrażliwego. Zajęcia będą oparte zarówno na przykładach wypracowanych przez pomorską grupę historii kobiet Metropolitanka.

Anna Urbańczyk – trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka i  koordynatorka projektów społecznych m.in. herstorycznego projektu Metropolitanka w Gdańsku. Wyspecjalizowana w warsztatach antydyskryminacyjnych. Absolwentka wiedzy o kulturze (Uniwersytet Gdański), wielokulturowej Europy (Uniwersytet Adama Mickiewicza / British Council), trzech szkół trenerskich: Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego (Stowarzyszenie Willa Decjusza, Kraków, 2009-2010), Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji – poziom zaawansowany (Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Warszawa, 2011 – 2013), Akademia Treningu WenDo (Fundacja Autonomia, Kraków, 2015-2016) oraz wielu polskich i zagranicznych kursów i szkoleń. Certyfikowana trenerka (Fundacja Autonomia, 2015-2016) WenDo – samoobrony i asertywności dla kobiet. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA). Ekspertka w Radzie ds Równego Traktowania przy Prezydencie Gdańska.

 

Warsztaty – emisja i higiena głosu

Warsztaty obejmują naukę podstaw emisji i higieny głosu, wiedzy niezbędnej w sytuacjach wystąpień publicznych, przemawiania, prezentacji. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów: wzmocnią swój głos i pewność siebie, nauczą się zasad emisji głosu, poznają BHP pracy głosem, przećwiczą sytuacje przemawiania, otrzymają indywidualne wskazówki. Warsztaty obejmują: ćwiczenia praktyczne – w grupie i indywidualnie oraz analizę najczęstszych błędów.

Agnieszka Kamińska –  trenerka głosu, pedagog, wokalistka, założycielka Open Voice Studio – studio głosu i rozwoju osobistego, twórczyni Open Voice Method®. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie pracy z głosem, terapii głosu, śpiewu, rozwoju osobistego, różnych technik i stylów wokalnych, technik relaksacji, masażu, tańca. Jej metoda daje doskonałe rezultaty, dając osobom uczestniczącym konkretne narzędzia samodoskonalenia i oferując rozwiązania nawet długotrwałych problemów.

Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. „her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do „his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego.

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką.

 

Terminy kolejnych warsztatów:

  • 15-17 maja, godz. 17.00-20.00 (dwa wybrane popołudnia, po 3 godz.) – warsztaty historyczno-równościowe, Anna Urbańczyk
  • 7-19 maja – spacer z przewodniczkami z projektu Metropolitanka – autorkami tras po terenach postoczniowych (terminy będą uzgodnione indywidualnie).
  • spotkania fakultatywne: zajęcia praktyczne (w terenie) z Anną Perz, emisja i higiena głosu (6 godz.) z Agnieszką Kamińską.

 

Kursu przewodnicki po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet

  • 25 kwietnia 2018 r., środa, godz. 17.00-20.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.