Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Szkolenia, warsztaty i pomorska sieć liderów. Pomorskie samorządy nauczą się pomagać imigrantom

Szkolenia, warsztaty i pomorska sieć liderów. Pomorskie samorządy nauczą się pomagać imigrantom

Fot.Aleksander Olszak

Na Pomorze przybywa coraz więcej osób spoza Polski. To głównie Ukraińcy, ale i Białorusini czy Gruzini. Wszyscy mają styczność z urzędnikami. Fundacja Parasol i Stowarzyszenie PORT naucz urzędników jak pomóc imigrantom w integracji z mieszkańcami regionu.

 

Umowę na realizację projektu podnoszenia kompetencji jednostek samorządu terytorialnego podpisała 6 maja 2019 r. Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego oraz Stowarzyszenia PORT i Fundacji Rozwoju Lokalnego Parasol.

 

Dla integracji imigrantów

Projekt realizowany będzie w 11 powiatach województwa pomorskiego. – To ważne, ale i trudne wyzwanie. Warto wiedzieć, że aż 55 proc. przyjeżdzających na Pomorze obcokrajowców chce u nas zostać na stałe. Trzeba okazywać im otwartość, stwarzać im korzystne warunki, by rzeczywiście z nami pozostali. Nie mam wątpliwości, że Pomorzanie tę otwartość w sobie mają – zaznaczyła Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Realizując ten projekt, zmierzamy do trwałego podniesienia kompetencji gmin i powiatów z terenu naszego województwa na rzecz integracji imigrantów. Chcemy, by imigranci zostali włączeni w życie lokalnych społeczności, a także umocnieni na lokalnych rynkach pracy. Chcemy, aby czuli się częścią naszego społeczeństwa – dodała Kapała-Sokalska.  

 

Sieć liderów

W ramach projektu będą między innymi organizowane warsztaty dla pracowników urzędów pracy czy ośrodków pomocy społecznej. – Chcemy budować sieć liderów. Liderów, którzy będą wskazywać innym pracownikom jednostek samorządu terytorialnego dobre praktyki. Ale również mówić o złych nawykach, które trzeba wyeliminować – powiedział Krzysztof Wirkus z Fundacji Parasol. Liderzy będą również pełnić funkcję przewodników dla imigrantów wspomagać ich w integracji z mieszkańcami regionu.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.