Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Szpital w Kościerzynie będzie szkolił chirurgów onkologów. Pacjenci też na tym zyskają

Szpital w Kościerzynie będzie szkolił chirurgów onkologów. Pacjenci też na tym zyskają

Sala operacyjna

Jesteś chirurgiem, a interesuję Ciebie onkologia? Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie otrzymał akredytację umożliwiającą kształcenie lekarzy w specjalizacji chirurgii onkologicznej. To czwarta placówka na Pomorzu z takimi uprawnieniami.

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, aby zostać specjalistą w zakresie chirurgii onkologicznej, należy odbyć 2-letni staż z chirurgii ogólnej, a następnie 4-letni z chirurgii onkologicznej.

 

Jak było?

Lekarze, którzy chcieli specjalizować się w zakresie chirurgii onkologicznej mogli wybierać spośród trzech szpitali w naszym regionie. Należały do nich Szpital Morski im. PCK funkcjonującym w ramach  spółki Szpitale Pomorskie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Od 23 czerwca 2017 r. za zgodą konsultanta wojewódzkiego ds. chirurgii onkologicznej prof. Jacka Zielińskiego i przy poparciu prof. Janusza Jaśkiewicza, kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUM-ed, przyznano Oddziałowi Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie akredytację do prowadzenia specjalizacji z chirurgii onkologicznej. Będą trzy miejsca szkoleniowe. 

– Do tej pory mogliśmy szkolić lekarzy w dziedzinie chirurgii ogólnej, a teraz możemy również w dziedzinie chirurgii onkologicznej – mówi dr hab. Wojciech Makarewicz, lekarz kierujący oddziałem. –  Chorzy na nowotwory wymagają szczególnej opieki, a my staramy się, by mogli liczyć w kościerskim szpitalu na coraz szerszą i zawsze bardzo specjalistyczną pomoc. Wyraźnie widać profilowanie szpitala w kierunku onkologii, nasze działania – lekarzy, pracowników medycznych i zarządu – składają się w jedną spójną całość, bardzo pozytywną dla pacjenta onkologicznego – wyjaśnia.

 

Czy trzeba przejść skomplikowaną ścieżkę do akredytacji oddziału?  

Aby dołączyć do listy oddziałów przyjmujących lekarzy na specjalizacje, trzeba spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim muszą być specjaliści chirurdzy onkolodzy czynnie wykonujący zawód, a liczba wykonywanych zabiegów powinna być odpowiednio wysoka. Ośrodek musi też mieć zaplecze z odpowiednią liczbą i jakością sprzętu medycznego. Otrzymanie akredytacji to duży prestiż dla oddziału oraz możliwość inwestowania w przyszłą kadrę lekarską.

 

Dla kogo specjalizacja?

– Ścieżka specjalizacji jest od lat ta sama – twierdzi dr n. med. Piotr Woźniacki, asystent Oddziału.  – Lekarz po stażu przechodzi przez postępowanie kwalifikacyjne w Pomorskim Centrum Zdrowia Publicznego. Są to kwalifikacje umożliwiające odbywanie specjalizacji z wybranej dziedziny medycyny. To droga otwarta zarówno dla lekarzy od razu po studiach, po obowiązkowym stażu, jak i dla tych, którzy chcą zrobić specjalizację z kolejnej dziedziny – dodaje.
 

Na Oddziale Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej wykonywane są zabiegi z zakresu chirurgii gastroenterologicznej oraz z chirurgii endokrynologicznej. Przeprowadzane  są również zabiegi z zakresu chirurgii otyłości patologicznej. Wykonywany jest też pełen zakres zabiegów w obrębie gruczołu piersiowego, zabiegi oszczędzające pierś i pachę, rekonstrukcje jednoczasowe i odroczone, płaty uszypułowane, symetryzację drugiej piersi.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.