Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Sytuacja powodziowa na Pomorzu stabilna. Woda opada. Rozpoczęło się szacowanie strat

Sytuacja powodziowa na Pomorzu stabilna. Woda opada. Rozpoczęło się szacowanie strat

Zabezpieczone osuwisko na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Od godzin wieczornych w czwartek opady ustąpiły. Nie wydano też nowych ostrzeżeń pogodowych. Służby pozostają jednak w gotowości.

 

Największe niebezpieczeństwo istniało w Gdańsku. Ponad 24-godzinna ulewa jaka przechodziła nad Pomorzem w środę i czwartek spowodowała wzrost poziomu wody w potokach spływających z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zagrożenie powodzią było poważne.

 

Osuwiska zabezpieczone

W czwartek rano ulewa spowodowała osunięcie się trawy na nasypie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w rejonie Kiełpina i Jasienia. Uszkodzenia były niewielkie i ruch pociągów został utrzymany. Służby PKM natychmiast przystąpiły do likwidacji osuwiska. Miejsce zostało zabezpieczone folią, aby nie doszło do dalszego rozmywania nasypu. Teraz po ustaniu opadów, do pracy przystąpią inspektorzy budowlani aby ocenić szkody. Sytuacja nie będzie jednak miała wpływu na ruch pociągów, które kursują zgodnie z rozkładem jazdy.

 

W Gdańsku sytuacja stabilna

We wszystkich zbiornikach retencyjnych poziom wody ustabilizował się. Rozpoczęto również kontrolowane spuszczanie wody ze zbiorników, aby obniżyć jej poziom do stanu rezerwowego. Stabilna jest również sytuacja na Zbiorniku Zabornia oraz na potoku Oruńskim. Udało się zapobiec wylaniu wody na ulicę Kartuską i Wielkopolską. Pomimo tego, że prognozy nie przewidują dalszych ulewnych opadów, służby miejskie pozostają w stanie gotowości. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego nie odnotowało żadnych nowych zdarzeń. W dalszym ciągu zamknięty jest przejazd pod torami w ciągu ulicy Piastowskiej na Przymorzu oraz skrzyżowanie ul. Chrzanowskiego i Słowackiego.

 

Pomorze walczyło z wodą

Poza Gdańskiem najpoważniej sytuacja wygląda w powiecie kartuskim. W Baninie woda zalała ulice Pszenną, Dębową i Kubusia Puchatka. Konieczna była pomoc strażaków przy wypompowywaniu wody. W Kartuzach uszkodzona została planowana do otwarcia w najbliższych dniach ulica Chmieleńska. Również w Kościerzynie woda wdarła się do piwnic w niżej położonych budynkach. Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej do piątkowego poranka podjęto ponad 520 interwencji.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.