Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/686883d7-1d21-457a-9c1c-3819ae987930.jpg Swoją przyszłość wiążą z mundurówką. Podczas dnia otwartego mogli zapoznać się z pracą policjantów [ZDJĘCIA]

Swoją przyszłość wiążą z mundurówką. Podczas dnia otwartego mogli zapoznać się z pracą policjantów [ZDJĘCIA]

Uczestnicy V Pomorskiego dnia otwartego dla klas o profilu policyjnym

Już po raz piąty zorganizowany został Pomorski dzień otwarty dla klas o profilu policyjnym. Jego głównymi atrakcjami były zawodowy sportowe, konkurs strzelecki oraz pokaz pirotechniczny przygotowany przez antyterrorystów. Nie zabrakło również funkcjonariusza, który tradycyjnie zaśpiewał przebój Sinatry. Impreza odbyła się 8 czerwca 2018 r.

 

W tegorocznym dniu otwartym dla klas o profilu policyjnym wzięło udział ponad 600 uczniów z całego Pomorza. – Organizując tego rodzaju wydarzenia zachęcamy ich do tego, aby w przyszłości wybrali właśnie zawód policjanta – zaznacza inspektor Jarosław Rzymkowski, komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku.

Podczas imprezy uczniowie mogli się sprawdzić w zawodach sportowych i konkursie strzeleckim. Uczestniczyli w pokazach musztry, udzielania pierwszej pomocy oraz tresury psów policyjnych. Mieli okazję zapoznać się z metodami działania policji oraz zobaczyć z bliska pojazdy i sprzęt, z których na co dzień korzystają funkcjonariusze służb mundurowych. Największe wrażanie wywołał pokaz pirotechniczny przygotowany przez antyterrorystów, a także akcja z wykorzystaniem armatek wodnych będących na wyposażeniu oddziału prewencji.

Ponadto swoje stoiska promocyjne wystawili m.in. przedstawiciele Laboratorium Kryminalistycznego, Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Straży Miejskiej, Lasów Państwowych, Żandarmerii Wojskowej oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Całość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Tradycyjnie na zakończenie imprezy jeden z funkcjonariuszy Policji zaśpiewał słynny przebój Franka Sinatry pt. Sway.

 

Uczniowie wybierają klasy mundurowe 

Jak podkreśla wicemarszałek województwa pomorskiego Paweł Orłowski: – Praca policjanta to nie tylko praca zawodowa, to pełnienie misji publicznej. Myślę, że dla wielu osób jest to przekonujący argument, aby robić coś więcej dla dobra lokalnej lub regionalnej społeczności.

Działające w pomorskich szkołach klasy o profilu mundurowym cieszą się wśród młodzieży niesłabnącym zainteresowaniem. W ramach lekcji uczniowie m.in. odbywają szkolenia strzeleckiej, poznają techniki samoobrony i zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczestniczą również w rozprawach sądowych oraz zajęciach prowadzonych przez policjantów.

– Do pójścia akurat do takiej klasy skłoniło mnie to, że wiążę swoją przyszłość z mundurówką. Interesuję się też strzelectwem i sztukami walki. Dlatego wybiorę kierunek, w którym będę mógł się realizować zawodowo. W moim przypadku będzie to albo policja, albo wojsko – przyznaje Mikołaj Chuchle z V Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Stanisława Dąbka w Gdyni.

 

Uczniowie klasy policyjnej z V LO w Gdyni

Uczniowie klasy policyjnej z V Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Stanisława Dąbka w Gdyni. Fot. Marcin Szumny

 

Dwóch najlepszych w pomorskiej drogówce

Dzień otwarty zbiegł się z Wojewódzkim Finałem Ogólnopolskiego Konkursu Policjant Ruchu Drogowego. Oprócz testu wiedzy z wybranych przepisów prawa i znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy, funkcjonariusze musieli wykazać się także umiejętnościami sprawnego kierowania ruchem na skrzyżowaniu, celnego strzelania oraz precyzyjnej jazdy radiowozem i motocyklem. Najlepszymi policjantami drogówki zostali sierżant sztabowy Arkadiusz Grabarz z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz aspirant Michał Maćkowiak z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie. Będą oni reprezentować województwo pomorskie w finale ogólnopolskim tego konkursu.

 

Wręczenie nagrody zwycięzcy pomorskich finałów konkursu Policjant Ruchu Drogowego

Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku insp. Jarosław Rzymkowski wręcza nagrodę sierż. sztab. Arkadiuszowi Grabarzowi, zwycięzcy pomorskich finałów konkursu Policjant Ruchu Drogowego 2018. Fot. Marcin Szumny

 

Fot. Marcin Szumny

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.