Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Święty Mikołaj odwiedził chore i niepełnosprawne dzieci z Pomorza [GALERIA]

Święty Mikołaj odwiedził chore i niepełnosprawne dzieci z Pomorza [GALERIA]

Marszałek Mieczysław Struk daje dzieciom prezenty

Marszałek Mieczysław Struk przekazał drobne upominki 47 dzieciom z ośrodka, który położony jest na terenie zniszczonym przez nawałnicę. Ponadto 470 najmłodszych mieszkańców gmin dotkniętych sierpniowym kataklizmem dostało zaproszenia na spektakle baletu „Dziadek do Orzechów" w Operze Bałtyckiej.

 

Mieczysław Struk, przebrany za św. Mikołaja, zawitał do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Trzebuniu 6 grudnia 2017 r. Również wicemarszałek Wiesław Byczkowski odwiedził małych pacjentów Szpitala Morskiego i Szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni, a członek zarządu Paweł Orłowski zjawił się z podarunkami w gdańskim szpitalu im. Mikołaja Kopernika.

 

Misie, puzzle, słodycze i balet

W ośrodku w Trzebuniu przebywa obecnie 47 niepełnosprawnych dzieci z trzech powiatów: chojnickiego, kościerskiego i bytowskiego. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk rozdał maluchom mikołajkowe paczki z maskotkami, poduszkami, puzzlami, grami, kredkami, kolorowankami i słodyczami. Część prezentów przekazana została też do świetlicy w ośrodku. Dzieci z okrzykami radości przyjmowały upominiki od marszałka, który przebrany był w strój św. Mikołaja. Natomiast dzieci z gmin Brusy, Dziemiany, Lipusz, Chojnice, Sulęczyno, Parchowo, Sierakowice, Czersk i Studzienice otrzymały zaproszenia na nową sztukę Opery Bałtyckiej – balet „Dziadek do orzechów”. Marszałek bilety złożył na ręce wójta gminy Dziemiany Leszka Pobłockiego, który obiecał zapewnić transport dla maluchów do Gdańska 5 stycznia 2018 r.

 

 

Pierwszy ośrodek dla dzieci na wsi

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Sierakowicach rozpoczął działalność ponad 16 lat temu. Był pierwszą tego typu placówką na terenie powiatu kartuskiego i pierwszym w Polsce ośrodkiem rehabilitacyjnym dla dzieci na wsi. Powstał z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych – członków sierakowickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W filii OREW w Trzebuniu pracują psychologowie, logopedzi, fizjoterapeuci oraz pedagogowie różnych specjalności. Placówka dsyponuje właśny transportem, który codziennie dowozi dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności – z porażaniem móżgowym, zapaleniem opon mózgowych, dzieci poruszające się na wózkach i całkowicie unieruchomione. Domeną ośrodka jest edukacja i terapia poprzez sztukę. Teatr stał się ulubioną formą ekspresji, a wychowawcy i dzieci przygotowują autorskie przedstawienia, którze wystawiają nawet w Maroku w Afryce.

 

Upominki dla chorych dzieci

Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, w mikołajkowe popołudnie przybył do Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.  W towarzystwie św. Mikołaja i Śnieżynki odwiedził pacjentów przebywających na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dla Dzieci. Był także na Klinicznym Oddziale Pediatrii, Gastrologii i Hepatologii Żywienia Dzieci GUMed, Oddziale Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed, Oddziale Neonatologii z Pododdziałem Patologii Noworodka oraz Klinicznym Oddziale Ortopedii i Oddziale Otolaryngologicznym. Puzzle i słodycze dostały  wszystkie dzieci i młodzież, od noworodków do nastolatków. Obdarowani cieszyli się z podarków i chętnie pozowali do zdjęć. Niektóre dzieci  same prosiły o dodatkową fotografię z Mikołajem.
 

Mikołaj w gdyńskich szpitalach

Już przed południem św. Mikołaj odwiedził małych pacjentów gdyńskich szpitali. W obdarowywaniu najmłodszych pomagał mu wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski. Misie, puzzle i klocki powędrowały do 40 chorych dzieci ze szpitala Morskiego im. PCK i szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.