Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Święto wszystkich ludzi teatru. Marszałek Struk przyznał specjalne nagrody

Święto wszystkich ludzi teatru. Marszałek Struk przyznał specjalne nagrody

Laureaci Nagród Teatralnych Marszałka. Fot. Sławomir Lewandowski

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru marszałek województwa pomorskiego i prezydent Gdańska nagrodzili artystów i reżyserów. Kto został wyróżniony?

 

Podczas gali w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 27 marca 2017 r.  nagrodzonych zostało ponad dwadzieścia osób.

– Darzę teatr szczególnym uczuciem, przez wiele lat byłem mocno związany ze sztuką sceniczną, dlatego też cieszę się, że cała teatralna rodzina może wspólnie obchodzić to wspaniałe święto. To piękna tradycja, której pomorskie środowisko teatralne jest również częścią. Międzynarodowy Dzień Teatru to święto nie tylko artystów, ale wszystkich ludzi teatru, którym przy tej okazji składam najserdeczniejsze życzenia – mówił Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego

Krzysztof Babicki nagrodzony został za reżyserię spektaklu „Lot nad kukułczym gniazdem” Dale`a Wassermana w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, za dopracowaną i świetnie poprowadzoną narrację artystyczną, odświeżającą znaczenie kultowego już tekstu. Mirek Kaczmarek doceniony został za udane pasmo realizacji artystycznych, stworzenie oryginalnych, uzupełniających sceniczną opowieść scenografii do spektakli: „Kreacja” Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, „Fahrenheit 451″ w reżyserii Marcina Libera w Teatrze Wybrzeże oraz „Krzyżacy” na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jakuba Roszkowskiego w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Jarosław Tumidajski został nagrodzony za konsekwentną wizję artystyczną „Kreacji” Ireneusza Iredyńskiego oraz przemianę dramatu w dzieło z pogranicza teatru i performance na scenie Teatru Wybrzeże.

 

Nagrody specjalne: Stajnia Pegaza i 40 premier

Marszałek województwa pomorskiego przyznał również Nagrody specjalne w dziedzinie kultury. Wyróżnienia otrzymali:

  • Dorota Anna Dąbek – reżyserka teatru lalek, aktorka, profesjonalny animator kultury. Prezes Stowarzyszenia Scena Lalkowa imienia Jana Wilkowskiego, które od 2002 r. zajmuje się popularyzacją sztuki animacji. Stowarzyszenie organizuje Międzynarodowy Festiwal Animo Kwidzyn
  • Ewa Ignaczak – reżyserka teatralna, animatorka kultury. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 r. założyła Sopocką Scenę Off de Bicz. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna
  • Ewelina Ziemba – członkini Pomorskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej od 1971 r. (46 lat). Działalność rozpoczęła jako prezes oddziału w Kartuzach. Od 1984 r. działaczka w gdańskim TKT, a od 25 lat członkini Zarządu Głównego TKT w Warszawie. Od 25 lat jest koordynatorką wojewódzką i realizatorką turnieju wojewódzkiego – najstarszej w dziejach kultury polskiej imprezy – Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
  • Iwo Vedral – reżyser. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Przez kilka lat był asystentem Krzysztofa Warlikowskiego (m.in. przy „Oczyszczonych”). Debiutował spektaklem „Puzzle” Szymona Wróblewskiego w Starym Teatrze w Krakowie w 2005 r. Obecnie współpracuje z Nowym Teatrem im. Witkacego w Słupsku, w którym m.in. w 2016 r. wyreżyserował entuzjastycznie przyjęty przez krytyków spektakl „Ulica” wg tekstu Daniela Odiji.

 

Nagrody Teatralne Miasta Gdańska  

Po raz drugi nagrodę otrzymał Mirek Kaczmarek za scenografię do spektakli: „Kreacja” Ireneusza Iredyńskiego i „Uwiedzeni” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, „Fahrenheit 451″ w reżyserii Marcina Libera w Teatrze Wybrzeże oraz „Krzyżacy” na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jakuba Roszkowskiego w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Ryszard Minkiewicz został wyróżniony za rolę Jedidji Pottera w operze Krzysztofa Pendereckiego „Czarna maska” w reżyserii Marka Weissa w Operze Bałtyckiej. Romuald Pokojski odebrał nagrodę za całokształt dorobku artystycznego. Honorowa Nagroda Specjalna trafiła do Teatru Wybrzeże za spektakl „Kreacja” Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.

Prezydent Gdańska również postanowił w dodatkowy sposób uhonorować środowisko teatralne i przy okazji gali wręczył swoje wyróżnienia. Laureatami Nagrody Prezydenta Gdańska zostali Jerzy Gorzko, Jacek Majok, Marzena Nieczuja Urbańska, Aleksander Skowroński, Joanna Tomasik-Gierczak, Katarzyna Wołodźko, Rudolf Zioło, Andrzej Żak.

 

Wyróżnienia ZASP dla weteranów

Ponadto, gdański Oddział ZASP, z okazji Dnia Artysty Weterana – wyróżnił wieloletnich pracowników pomorskich teatrów, członków Związku: Annę Bartoszyńską-Kaczanowską, Sabine Mielczarek-Taborską, Krystynę Łubieńską oraz Regine i Arkadiusza Szeklickich.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.