Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/82626881-1ff5-4487-961f-b0f97b45ad3f.jpg Święto wszystkich licealistów. Ilu mamy uczniów ogólniaków i jakie zmiany czekają licea w przyszłym roku?

Święto wszystkich licealistów. Ilu mamy uczniów ogólniaków i jakie zmiany czekają licea w przyszłym roku?

Uczniowie szkoły średniej w Bytowie. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

W minionym roku szkolnym na Pomorzu uczyło się ponad 38 tys. licealistów, a w 2017 roku ogólniak ukończyło 12 tysięcy. Najwięcej uczniów liceów było w Gdańsku (10 146), a najlepiej egzamin dojrzałości zdali licealiści z powiatu starogardzkiego (93,8 proc.).

 

23 listopada to Dzień Licealisty. Dane o uczniach szkół ogólnokształcących w województwie pomorskim zebrał Urząd Statystyczny w Gdańsku.

 

Licea w województwie pomorskim

Łącznie w Pomorskiem jest 235 liceów ogólnokształcących. Najwięcej, bo aż 56 szkół mieści się w Gdańsku. Na drugim miejscu pod względem liczby szkół jest Gdynia (25), a na trzecim Słupsk (22). W powiecie nowodworskim natomiast jest tylko jedno liceum i w ostatnim roku szkolnym uczęszczało do niego 235 uczniów. Dla porównania, w Gdańsku w 2017 roku uczyło się ponad 10 tysięcy licealistów, w powiecie chojnickim 2 tys., a w wejherowskim prawie 3 tys.

 

Infografika Urzędu Statystycznego w Gdansku

 

 

Jak zdają matury

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku szkolnym w pomorskich ogólniakach uczyło ponad 2,5 tys. nauczycieli. Wśród nich znacznie więcej jest pań (79 proc.) niż panów (21 proc.). Najlepiej do matury swoich uczniów przygotowali nauczyciele z powiatu starogardzkiego. Tam w roku szkolnym 2017/18 zdawalność egzaminu dojrzałości wyniosła 93,8 proc. Na drugim miejscu uplasował się Sopot, gdzie maturę zdało 92,2 proc. uczniów. Trzeci z kolei był Gdańsk, gdzie pozytywny wynik egzaminu maturalnego zdobyło 92,1 proc. licealistów. Najniższy poziom zdawalności matury odnotowano w powiatach sztumskim (69,1 proc.), malborskim (75,3 proc.) i wejherowskim (76,6 proc.).

 

Licea przed wielkim wyzwaniem

W przyszłym roku szkolnym licea i wszystkie szkoły średnie staną przed trudnym zadaniem. Po ostatniej reformie edukacji przeprowadzonej przez obecny rząd, której głównym celem było zlikwidowanie gimnazjów, o miejsce w szkole średniej będą ubiegać się dwa roczniki uczniów. Chodzi o tych, którzy kończą gimnazjum (starym trybem) oraz uczniów klas ósmych szkoły podstawowej, którzy idą nowym trybem. W tej sytuacji może być problem z zapewnieniem uczniom wystarczającej liczby miejsc w szkołach, do których będą aplikować.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.