Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/3a582162-dd7f-4e35-b426-a01de7accf2d.jpg Święto pielęgniarek i położnych. Kto otrzymał złoty czepek, a kto dyplom? [GALERIA]

Święto pielęgniarek i położnych. Kto otrzymał złoty czepek, a kto dyplom? [GALERIA]

Pielęgniarki odznaczone złotymi czepkami

Trzy nagrody im. Aliny Pienkowskiej, 74 złote czepki, 57 dyplomów uznania i 13 honorowych złotych czepków. Pielęgniarki i położne odznaczone podczas ich święta. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 17 maja 2019 r.

 

Wpinki i dyplomy to podziękowania, jakie wręczono pracownikom szpitali, przychodni, domów pomocy społecznej i Caritasu. OIPiP doceniła też pracujących w pogotowiu ratunkowym, hospicjum, stowarzyszeniach, a także emerytowanych przedstawicieli zawodów medycznych. Wydarzenie uświetnił występ trzech uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Gdańsku.

 

Złote wpinki i dyplomy uznania

Są najbliżej pacjenta. Pielęgnują go, podają leki, karmią, służą radą i dobrym słowem. Pielęgniarki i położne, bo o nich mowa, swoje święto obchodziły kilka dni temu. Najbardziej zasłużone otrzymały wyróżnienia przyznawane przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych.

Złote czepki otrzymały 74 pielęgniarki i położne, a 57 z nich wyróżnienia – dyplomy uznania za wzorową pracę. Nagrodzonymi są m.in. pracownicy Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie, Przemysłowego ZOZ-u, Baltic Clinic w Gdyni,  Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci  czy domów pomocy społecznej w Wejherowie i Sopocie.

Złote czepki to nagrody przyznawane za szczególne zasługi na rzecz samorządu pielęgniarskiego oraz upowszechnianie etyki zawodowej. Wzorowe wykonywanie obowiązków, integrowanie środowiska zawodowego, działalność publiczną i angażowanie się w działalność społeczną podkreślającą rolę pielęgniarki i położnej to kryteria, jakie brano pod uwagę przyznając czepki.– Złoty czepek to wyjątkowa nagroda, którą można otrzymać tylko raz w życiu zawodowym – mówi Anna Czarnecka, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. – Praca pielęgniarki to wiele wyrzeczeń, to dostosowanie życia całej rodziny do zmiennego trybu pracy. Odpowiedzialność, którą ponoszą osoby pracujące w tym wymagającym zawodzie nieustannie wzrasta. Otrzymały je osoby, które angażują się w działania dodatkowe, wykraczające poza obowiązki – wyjaśnia Czarnecka.

Dyplom uznania to wyróżnienie wręczane za wzorową pracę w ochronie zdrowia. Jest przyznawane pielęgniarkom i położnym, które szczególnie dbają o godność zawodu, z pasją dla dobra chorych i cierpiących go wykonują, mają szczególne osiągnięcia zawodowe, ustawicznie podnoszą kwalifikacje zawodowe oraz wykazują się zaangażowaniem i otwartością na nowe wyzwania. To pierwszy etap nagród w tych grupach zawodowych.

 

Odpowiedzialne zawody

– Wyrażam najszczersze słowa uznania i głębokiego szacunku wszystkim tym, którzy niosą wsparcie drugiemu człowiekowi, dając świadectwo troski o drugą osobę. Życzę, aby praca pielęgniarki i położnej przynosiła satysfakcję, a codzienny trud był doceniony nie tylko przez pacjentów – mówiła członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Zawody te wymagają coraz większej wiedzy i profesjonalizmu. Chodzi głównie o nieustanne podnoszenie kwalifikacji. Pielęgniarki i położne już nie tylko kończą studia, ale ustawicznie dokształcają się podczas szkoleń zawodowych. Uważam, że bycie pielęgniarką i położną, to wybór podejmowany na całe życie. To nie tylko praca, ale także powołanie. To służba dla dobra drugiego człowieka. Podziwiam i szanuję wszystkie osoby niosące pomoc chorym. Pielęgniarki i położne opiekują się pacjentami w najbardziej radosnych, momentach życia, jak narodziny, ale też udzielają wsparcia w najsmutniejszych chwilach, towarzyszą chorym w momentach odchodzenia. Wierzę, że postawa, jaką prezentują wyróżnione osoby może być dla wielu młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają pracę przykładem, jak można łączyć profesjonalną wiedzę z niezbędną w tych zawodach empatią – dodała Kapała-Sokalska.

 

Dwie pielęgniarki i położna laureatkami nagrody im. Pienkowskiej

Nagrody im. Pienkowskiej otrzymały położna Ewa Lisius ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku i pielęgniarki Mirosława Kuczyńska z 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz Aleksandra Bielawa z Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. Te panie są bardzo zaangażowanie w pracę i aktywne społecznie.

Ewa Lisius jest położną z ponad 30-letnim doświadczeniem zawodowym. Ma wysokie kwalifikacje, szczególnie w takich kwestiach jak: poród naturalny, opieka nad dziećmi czy karmienie naturalne. W Szpitalu im. M. Kopernika zajmowała się kobietami w ciąży, rodzącymi i położnicami. Prowadziła też zajęcia w szkole rodzenia i udzielała porad laktacyjnych. Stworzyła szpitalną poradnię laktacyjną. Chorowała na nowotwór. Pomimo tego, aktywnie uczestniczy w wielu akcjach profilaktycznych dotyczących raka piersi i szyjki macicy oraz takich projektach jak szycie poduszek w ramach akcji Serce od Serca czy Onkomarsz granicami Polski.

Mirosława Kuczyńska z 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku doceniana jest za empatię, wyrozumiałość i życzliwość w stosunku do pacjentów. Bierze udział w charytatywnej pomocy hospicyjnej, prowadzi spotkania promujące profilaktykę raka piersi i jelita grubego. Lubi wyzwania i chętnie podejmuje się wykonywania nowych zadań. W wolnych chwilach fotografuje.

Aleksandra Bielawa jest emerytowaną pielęgniarką. W zawodzie przepracowała kilkadziesiąt lat. Jako pierwsza z oddziałowych w szpitalu w Kartuzach w 1994 r. wprowadziła indywidualną dokumentację pielęgniarską opartą na czterech elementach procesu pielęgnowania. Opracowała też katalog problemów pielęgnacyjnych dla pacjentów chirurgii ogólnej. Zmieniła organizację pracy i wprowadziła innowacyjny system opieki pielęgniarskiej. Jego celem było zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pacjentów, zmniejszenie liczby chorych, zdiagnozowanie i rozwiązywanie ich problemów zdrowotnych oraz zminimalizowanie rozwoju zakażeń wewnątrz oddziału. Bielawa współtworzyła też 5-letnie Kartuskie Liceum Medyczne, w którym uczyła pielęgniarstwa chirurgicznego.

Nagroda im. Aliny Pienkowskiej jest corocznym, przyznawanym od 2014 r., wyróżnieniem wręczanym pielęgniarkom i położnym, które nie tylko troszczą się o zdrowie swoich podopiecznych, ale też są aktywne społecznie. – Upamiętnia wybitną pielęgniarkę, działaczkę Solidarności, radną Gdańska i senator RP, która poza pracą była znana z szeroko pojętej aktywności społecznej na rzecz drugiego człowieka – tłumaczy Anna Czarnecka. Honorowym członkiem kapituły jest jej mąż Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu. Wyróżnienie, po raz szósty, przyznaje Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku na wniosek kapituły nagrody. Do tej pory nagrodę zdobyła m.in. Helena Murawska oraz Irena Samson.

 

13 honorowych złotych czepków

Honorowe złote czepki  to wyróżnienia przyznawane osobom, które nie pracują w zawodach medycznych, ale mają szczególne zasługi dla pielęgniarek i położnych. Wyróżnienia te wręczono 13 osobom m.in. wiceprezydentowi Gdańska Piotrowi Kowalczukowi, dyrektorkom Szkoły Podstawowej nr 67 i Szkoły Podstawowej nr 58 w Gdańsku oraz dyrektorowi Caritasu ks. Januszowi Steciowi.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek przypada 12 maja. Święto zostało ustanowione na kongresie w Meksyku w 1973 r. Jest to też dzień urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa. Natomiast święto położnych przypada 8 maja, czyli w dniu urodzin wybitnej przedstawicielki tego zawodu Stanisławy Leszczyńskiej.

 

Fot. Dorota Kulka

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.