11 listopada na Pomorzu nie odbędą się tradycyjne, kolorowe parady, nie będzie koncertów ani dużych wydarzeń. W związku ze stanem epidemicznym w kraju świętowanie przeniesie się do Internetu: będzie można oglądać wystawy lub słuchać specjalnych koncertów. Dla aktywnych zaplanowano wirtualne biegi.
W tym roku obchodzimy 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorzy wszystkich wydarzeń apelują, by dla bezpieczeństwa pozostać w domach lub wybrać się na indywidulane spacery do miejsc związanych ze Świętem Niepodległości. Chodzi o to, by unikać tłumów i tym samym ryzyka zakażenia koronawirusem.
Gdańsk bez parad, ale ze zwiedzaniem i kwiatami
W Gdańsku nie odbędzie się tradycyjny pochód ulicami miasta. Jak czytamy na stronie organizatora Parady Niepodległości w Gdańsku: „zgodnie z obowiązującymi przepisami, dziś tak duże zgromadzenie, jak Parada Niepodległości nie mogłoby się odbyć. Byłoby też z naszej strony nieodpowiedzialne, gdybyśmy prowokowali sytuacje potencjalnie niebezpieczne”. Dlatego dla chętnych przygotowano wystawę zdjęć z poprzednich kolorowych pochodów, którą można indywidualnie zobaczyć na Głównym Mieście w Gdańsku.
Organizatorzy zachęcają też do składania kwiatów pod pomnikami ważnymi dla niepodległości w Polsce, czyli m.in. Jana III Sobieskiego, pomnikiem Tym Co Za Polskość Gdańska czy Obrońców Poczty Polskiej. Kwiaty pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i pomnikiem Poległych Stoczniowców złożył już marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców i pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożył już we wtorek, 10 listopada Mieczysław Struk. Fot. mat. prasowe UMWP.
W Gdańsku w środę o godz. 10.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości na Górze Gradowej, które będą transmitowane online na stronie gdansk.pl. W planie m.in. uroczyste podniesienie flagi, salwa honorowa z repliki armaty Elżbieta i koncert Moniki Kaźmierczak na carillonie w Ratuszu Głównego Miasta. Wieczorem natomiast w kościele św. Brygidy odbędzie się Koncert w Hołdzie Niepodległości. Wystąpią m.in. Halina Młynkova, Zofia Tartas, Chór Music Everywhere oraz Chór Kameralny Discantus. Transmisja będzie dostępna m.in. w serwisie Facebook parafii.
AKTUALIZACJA, 11 listopada 2020
Marszałek Mieczysław Struk wraz z samorządowcami miasta i powiatu złożyli kwiaty pod pomnikiem Antoniego Abrahama w Pucku. Fot. mat. prasowe Urzędu Miasta w Pucku
Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała Sokalska wraz z prezesami Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Związku Piłsudczyków RP z delegacją złożyła kwiaty pod pomnikiem Jana III Sobieskiego w Gdańsku (fot. 1 i 2).
Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski wraz z samorządowcami złożyli kwiaty pod pomnikiem Rodła w Sztumie (fot. 3 i 4).
Wicemarszałek Leszek Bonna składa kwiaty pod pomnikiem Orła Białego w Chojnicach. Fot. mat. prasowe UMWP
Gdyńskie Urodziny Niepodległej
Parady nie będzie też w Gdyni, ale mieszkańcy mają do wyboru szereg innych atrakcji. W środę, 11 listopada od godziny 16.00 niektóre budynki w Gdyni zostaną oświetlone barwami narodowymi. Będą to: Muzeum Emigracji, Muszla przy pl. Grunwaldzkim, Muzeum Marynarki Wojennej, InfoBox czy Urząd Miasta przy al. Marsz. Piłsudskiego. Wieczorem o godz. 18.00 będzie można wziąć udział w wirtualnym spacerze po ul. 10 Lutego. Zwiedzanie będzie możliwe przez stronę internetową Muzeum Miasta Gdyni. Więcej o obchodach niepodległości na stronie Parada Gdynia.
Sopot aktywnie
Z kolei w Sopocie świętować będzie można podczas Biegu Niepodległości, który odbywa się już od prawie 90 lat. W tym roku zawody wyjątkowo przeniesiono do sieci. Udział mogą wziąć wszyscy chętni. Podczas rejestracji Biegu Niepodległości możliwy będzie wybór dystansu oraz deklaracja formy aktywności, którą każdy uczestnik wykona indywidualnie. Może to być bieg, nordic walking, rower, a nawet orbitrek. Aktywność należy wykonać pomiędzy 11 a 15 listopada. Przewidziane są pamiątkowe medale i nagrody.
W Słupsku też pobiegną
Także Słupsk zorganizował w tym roku wirtualne zawody biegowe. Każdy uczestnik Słupskiego Biegu Niepodległości sam wyznacza sobie trasę, dystans i czas, przy uwzględnieniu terminu i zasad ustalonych przez Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada będzie obecne z mieszkańcami Słupska przez kilka dni. Od 9 do 12 listopada pl. Zwycięstwa będzie oflagowany, podobnie jak słupski ratusz i inne budynki administracji publicznej oraz szkoły. Uroczystości miejskie zostaną ograniczone do wystawienia posterunku honorowego przy pomniku Żołnierza Polskiego oraz złożenia wiązanek pod pomnikiem przez władze samorządowe, przedstawicieli wojska i delegacje.
Muzyczny konkurs w Pucku
W Pucku zaplanowano oficjalne uroczystości o godz. 11.00 pod pomnikiem Antoniego Abrahama. Kwiaty złożą marszałek Mieczysław Struk, burmistrz miasta Hanna Pruchniewska i przewodniczący Rady Miasta Piotr Kozakiewicz. Wydarzenie będzie transmitowane on-line w serwisie Facebook Pucka.
Ponadto w Pucku z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości zorganizowano koncert „Polskie piosenki o wolności”. By wziąć w nim udział, trzeba nagrać wybraną piosenkę i nagranie wysłać do organizatorów. Dla pięciu najlepszych wykonawców przewidziano nagrody rzeczowe. Więcej o konkursie na oficjalnej stronie Pucka.