Samorząd
Potrzebna jest pilna pomoc dla branży turystycznej! Apel marszałka Struka

Potrzebna jest pilna pomoc dla branży turystycznej! Apel marszałka Struka do pomorskich parlamentarzystów

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Fot. Renata Dąbrowska
08.09.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
08.09.2020

Kryzys związany z epidemią koronawirusa doprowadził branżę turystyczną do katastrofalnej sytuacji. W naszym regionie aż 92 proc. firm odnotowało znaczący spadek dochodów. Marszałek Mieczysław Struk przesłał więc do posłów i senatorów z Pomorza pismo z apelem o pilne podjęcie działań pomocowych. Przedstawił w nim także propozycje, których wdrożenie umożliwi przetrwanie przedsiębiorcom.

Zgodnie z przewidywaniami, podsumowanie tegorocznego sezonu letniego w naszym regionie nie napawa optymizmem. Branża turystyczna doświadczyła bowiem historycznej zapaści.

Straty w turystyce

Już na początku wakacji raport z badań przeprowadzonych przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną i Gdańską Organizację Turystyczną wskazywał, że 92 proc. firm odnotowało znaczący spadek dochodów, a 59 proc. miało trudności z płynnością finansową. Bez dalszej pomocy rządowej przedsiębiorcy z branży turystycznej nie poradzą sobie z kryzysem wywołanym epidemią.

– Przygotowane przez rząd programy pomocowe (tzw. tarcze antykryzysowe) dobiegły końca. Bon turystyczny wspomaga niemal wyłącznie turystykę wypoczynkową rodzin z dziećmi. Turystyka przyjazdowa, organizacja konferencji i spotkań biznesowych jest zawieszona co najmniej do końca roku. Bez nich nie funkcjonują hotele, firmy przewozowe, biura podróży, piloci wycieczek, przewodnicy, a także obiekty kulturalne – wylicza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk – W tej katastrofalnej sytuacji należy pilnie podjąć szereg działań, których wdrożenie będzie umożliwiało przetrwanie znaczącej części podmiotów funkcjonujących w tej branży.

Lista propozycji

W związku z powyższym marszałek Struk w piśmie, które trafiło do posłów i senatorów z województwa pomorskiego, przedstawił listę działań oczekiwanych przez branżę turystyczną. Wśród tych propozycji wskazane są m.in.:

  • wznowienie subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju dla firm ze stratami powyżej 60 proc.,
  • zwolnienia z ZUS do 30 czerwca 2021 r. dla organizatorów turystyki, agentów turystycznych, pilotów wycieczek, przewodników, organizatorów targów, wystaw i kongresów, przewoźników autokarowych oraz przedsiębiorców prowadzących obiekty zakwaterowania,
  • dalsza wypłata tzw. postojowego, a także przedłużenie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników przez powiatowe urzędy pracy, wprowadzenie zasiłku sezonowego dla osób na umowach zleceniach oraz stworzenie narzędzi finansowych dla samozatrudnionych.

Ponadto, marszałek sugeruje rozszerzenie programów PARP na mikro i małych przedsiębiorców, wprowadzenie dopłat do oprocentowania kredytów obrotowych, tworzenie korzystnych linii kredytowych lub gwarancji de minimis 100 proc. z Banku Gospodarstwa Krajowego lub innych państwowych instytucji finansowych, jak również obniżenie na minimum dwa lata VAT na usługi turystyczne oraz rozważenie możliwości przejęcia leasingów na autokary przez państwo.

– Mam nadzieję, że z uwagi na bezprecedensową i tragiczną sytuację, w jakiej znalazła się branża turystyczna, będziemy mogli liczyć na wsparcie w celu wypracowania najlepszych rozwiązań pomocowych – zakończył swój list marszałek Struk.

Zobacz: pełna treść pisma marszałka Mieczysława Struka do pomorskich parlamentarzystów

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.