Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Światowy Dzień Zdrowia w liczbach. Ilu stomatologów, a ile pielęgniarek przypada na mieszkańców naszego regionu? [INFOGRAFIKA]

Światowy Dzień Zdrowia w liczbach. Ilu stomatologów, a ile pielęgniarek przypada na mieszkańców naszego regionu? [INFOGRAFIKA]

EKG wydruk, stetoskop, tabletki, okulary

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego. Wynika z nich, że w zawodach medycznych najwięcej jest pielęgniarek. Za to stomatologów jest o prawie 9 tysięcy mniej. Przeciętnie na wizytę u specjalisty wydaliśmy 107 złotych. Co jeszcze mówią liczby?

 

Infografika została opracowana na podstawie danych Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

 

Historia święta

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia. Święto zostało ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 r., a obchodzone jest od 1950 r. tzn. w rocznicę powstania WHO.  Jego przesłaniem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, prawie połowa ludności na świecie nie otrzymuje opieki medycznej na miarę swoich potrzeb, a każdego roku ok. 100 milionów osób doświadcza skrajnego ubóstwa z powodu wydatków na zdrowie. Muszą oni wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem czy nawet mieszkaniem.

 

Kadra medyczna na Pomorzu

Według danych z 2018 r. ze wszystkich zawodów medycznych, w województwie pomorskim, najwięcej jest pielęgniarek (9754). Oznacza to, że na 10 tys. mieszkańców przypadają 42 pielęgniarki. Lekarzy jest 5419, czyli 23 na 10 tys., zaś dentystów tylko 778, tzn. 3 na 10 tys. osób.

 

Ile mamy przychodni lekarskich?

W naszym regionie w 2018 r. było 45 szpitali, które dysponowały 9,1 tys. łóżek. W podmiotach leczniczych przebywało prawie 396 tys. pacjentów. Przeciętny pobyt chorego w szpitalu wynosił 4,5 dnia, a łóżka były obłożone przez 242 dni. Na Pomorzu było też 1113 przychodni i 225 praktyk lekarskich, czyli na 10 tys. ludności przypadało prawie 6 przychodni i praktyk lekarskich. W sumie udzielonych zostało 19520 tys. porad lekarskich i stomatologicznych.

 

Ile zdrowie nas kosztuje?

Na Pomorzu na zdrowie w 2018 r. przeznaczono 200,5 mln zł, z czego najwięcej, bo ponad 32 proc. pochodziło z budżetu województwa, zaś najmniej gminnego (18 proc. – bez miast na prawach powiatu).

Z kolei przeciętne miesięczne wydatki na zdrowie na osobę w gospodarstwie domowym wynosiły prawie 69 zł. Stanowiło to niewiele ponad 5 proc. wszystkich wydatków na osobę. Natomiast wizyta lekarska u specjalisty kosztowała około 107 zł.

 

Kobiety na Pomorzu są zdrowsze

W województwie pomorskim panie, cieszące się dobrym zdrowiem, mają przeciętnie 63,5 lat, panowie zaś – 60,6 lat. Dla porównania średnia dla wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej wynosi odpowiednio dla kobiet – 64 lata i mężczyzn – 63,5 lata. Najdłużej, niezależnie od płci, zdrowie zachowują mieszkańcy Szwecji.

 

Nie tylko apteki

W naszym regionie zarejestrowane były 724 apteki, w tym 7 świadczyło sprzedaż wysyłkową. Było też 45 punktów aptecznych.  Dla przykładu – jedna apteka przypadała na ponad 3 tys mieszkańców.

Jeśli chodzi o ratownictwo w 2018 r., pomocy udzielało 90 zespołów ratownictwa medycznego i jedno lotnicze pogotowie ratunkowe. Na Pomorzu pracowało prawie 500 ratowników medycznych. Pomocy udzielono 167 tys. ludzi podczas 166 tys. wyjazdów.

 

Najpopularniejsze kierunki medyczne

Z danych z 2017/2018 r. wynika, że najwięcej absolwentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ukończyło kierunek lekarski (291). Na drugim miejscu znalazło się pielęgniarstwo (165), a na trzecim fizjoterapia (101). Najmniej atrakcyjna dla młodych ludzi okazała się technika dentystyczna. Ukończyło ją tylko 25 osób.

 

Dzień zdrowia_infografika

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.