Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/61a9edab-d14b-4a58-9a7c-9e2f7d7127eb-4.jpg Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – 27.06.2018 r.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – 27.06.2018 r.

Fot. pixabay

Kanadyjscy badacze otrzymali Nagrodę Nobla za odkrycie insuliny – leku, który doprowadził do przełomu w leczeniu cukrzycy i na zawsze zmienił sytuację dotkniętych nią osób.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, na którą w Polsce choruje ok. 2,73 mln osób i liczba ta stale wzrasta. Aż 26% chorych z cukrzycą nie wie o swojej chorobie, ponieważ przez długi czas może ona przebiegać bezobjawowo. Do rozpoznania choroby dochodzi najczęściej wtedy, gdy pojawiają się pierwsze powikłania. Stopień rozwoju cukrzycy jest już wtedy na tyle poważny, że prowadzi do dotkliwych konsekwencji zdrowotnych. Tylko lekarz może zdiagnozować cukrzycę. Podstawą jest potwierdzenie objawów, m.in.: wysokie stężenie glukozy we krwi, cukier w moczu.

Cukrzyca jest zaburzeniem metabolicznym charakteryzującym się przewlekłą hiperglikemią, której towarzyszą zaburzenia gospodarki węglowodanowej, lipidowej i białkowej, wywołane niedostatecznym uwalnianiem insuliny i/lub niedostatecznym efektem jej działania.

Wyróżniamy następujące typy cukrzycy:
• typ 1, czyli cukrzycę pierwotną, wieku młodzieńczego, insulinozależną,
• typ 2, czyli cukrzycę wieku dojrzałego, insulinoniezależną.

Cukrzyca typu I występuje najczęściej w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym. Podwyższenie stężenia glukozy w cukrzycy typu 1 spowodowane jest całkowitym brakiem produkcji endogennej insuliny przez wyspy trzustkowe, natomiast w cukrzycy typu 2 zależy od kombinacji predyspozycji genetycznych, braku aktywności fizycznej, nieprawidłowej diety oraz wzrostu masy ciała z zaznaczoną brzuszną dystrybucją tkanki tłuszczowej.

Cukrzyca typu 2 to najczęstsza postać tej choroby i stanowi ok. 80–90% wszystkich przypadków cukrzycy. Chorują na nią głównie dorośli, zazwyczaj po 40 roku życia, sprzyja przewlekłym, trudno gojącym się, nawracającym stanom zakaźnym (ropnym).

Listę poradni diabetologicznych w województwie pomorskim posiadających kontrakt z NFZ można sprawdzić na stronach NFZ  

Samorząd Województwa Pomorskiego stworzył i przeznaczył środki finansowe w ramach RPO 2014 – 2020 na realizację Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej dotyczącego prewencji cukrzycy typu 2adresowanego do mieszkańców województwa pomorskiego w wieku produkcyjnym.

Opracowano na podstawie serwisu medonet.pl oraz Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej prewencji cukrzycy typu 2  UMWP

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.