Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Światowy Dzień Chorego. Napisz list z życzeniami do pacjenta

Światowy Dzień Chorego. Napisz list z życzeniami do pacjenta

Powrót Clowni w szpitalu na oddziale

Z okazji Światowego Dnia Chorego w tzw. szpitalach marszałkowskich przygotowano szereg atrakcji. Pacjentów odwiedzą m.in. wolontariusze z Fundacji „Dr Clown" i przekażą listy z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. W ubiegłym roku napisano prawie pięć tysięcy takich listów. Ty też możesz wesprzeć akcję i napisać list. Korespondencja zostanie przekazana pacjentom szpitali i hospicjów.

 

Światowy Dzień Chorego przypada 11 lutego.

 

Historia święta

Został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r., czyli w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża. Święto obchodzone jest na pamiątkę pierwszego objawienia Maryi w Lourdes.

Ma przyczynić się do poprawy opieki nad chorymi, wzmocnienia empatii oraz popularyzacji idei wolontariatu. Chodzi też o włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich i rodzin zakonnych.

 

Zdrowi piszą do chorych dodając im otuchy

To już trzecia edycja akcji Fundacji „Dr Clown”, która odbywa się w 31 miastach w Polsce, w tym w Gdańsku, Gdyni i Starogardzie Gdański. Celem Wszystkiego dobrego dla chorego jest napisanie listów do pacjentów szpitali i hospicjów. – To świetna okazja, by pomyśleć o chorych i podarować im ciepłe słowo i otuchę – przekonuje Fundacja „Dr Clown”.

Listy do chorych zbierane są przez internet oraz do pudełek zamieszczonych w wybranych punktach zaangażowanych miast. Do akcji włączają się też szkoły, przedszkola, uniwersytety. Adres do pisania listów: urszula.hajn@drclown.pl.

– W tym roku zaprosiliśmy do udziału w akcji klub hokejowy MH Automatyka Gdańsk, którego kibicie również przygotowywali kartki z życzeniami – wyjaśnia Natalia Budzyńska, Pełnomocnik Fundacji „Dr Clown” na Pomorzu.

Wiadomości do chorych to kartki ze słowami otuchy i życzeniami powrotu do zdrowia. Mogą to być też kolorowe obrazki i malunki – szczególnie taką formę mają życzenia przekazane przez najmłodszych. Wolontariusze Fundacji „Dr Clown” przekażą listy chorym w szpitalach i hospicjach. Na Pomorzu „doktorzy clowni” podarują pełne dobrej energii listy i kartki pacjentom w Gdyni (Szpital Specjalistyczny w Wejherowie), Gdańsku (Szpital im. M. Kopernika – Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.) oraz  Starogardzie Gdańskim (Kociewskie Centrum Zdrowia).

W ramach akcji „Wszystkiego dobrego dla chorego” 2018 r. pacjentom przekazano 4760 listów i jeden obraz.

 – Każdy przekazany chorym list spotyka się z radością, uśmiechem i wdzięcznością, a nierzadko również ze łzami wzruszenia. Od pacjentów wiemy, że w momencie kryzysu, bólu i lęku, jakie towarzyszą chorobie, świadomość, że ktoś o nas pamięta i ciepło myśli, nawet, jeśli to nieznajoma osoba, naładowuje dobrą energią i pomaga zmagać się z napotkanymi przeciwnościami – opowiada Anna Czerniak, prezes Zarządu Fundacji „Dr Clown”. –Wierzymy, że każdy z nas, pomagając innym, sam również otrzymuje coś niezwykle cennego, że dając – otrzymujemy – dodaje Czerniak.

 

Gdzie można spotkać wolontariuszy?

Do Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie grupa wolontariuszy z Wiejskiego Domu Kultury w Domatówku przyjedzie ok. godz.10.00. Kartki przygotowały specjalnie na ten dzień dzieci z WKK Domatówko WKK Darzlubie, WKK Błądzikowo oraz klasa 6b SP im. J. Dambka z Leśniewa. Dodatkowo kartki wykonały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. generała Józefa Wybickiego w Wejherowie. Druga grupa wolontariuszy będzie na oddziałach szpitalnych od ok. godz. 12.00. Będzie to grupa artystyczna Awokado z kartkami zrobionymi przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie im. gen. J. Wybickiego (oddziały gimnazjalne).

Natomiast do Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku wolontariusze dotrą ok. godz. 10.00.

Centrum Zdrowia Psychicznego zaparsza w środe, 13 lutego o godz. 19.30 na mszę św. w intencji pacjentów. 

 

Z okazji Światowego Dnia Chorego wszystkim cierpiącym składamy z głębi serca płynące życzenia szybkiego powrotu do zdrowia, wytrwałości, cierpliwości i nadziei, który nigdy nie gaśnie. Wierzymy, że siła, którą mają pacjenci pomoże walczyć z najcięższą nawet chorobą, a troska, jaką otaczają bliscy i personel medyczny, ukoi każdy ból.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.