Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Stypendia dla twórców kultury na 2019 rok wręczone. Otrzymało je 100 artystów na własne projekty [ZDJĘCIA]

Stypendia dla twórców kultury na 2019 rok wręczone. Otrzymało je 100 artystów na własne projekty [ZDJĘCIA]

Artyści podczas gali wręczania stypendiów 2019. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Samorząd województwa pomorskiego 5 marca 2019 r. przyznał stypendia dla twórców kultury o łącznej wartości 400 tys. zł. W tym roku o dofinansowanie ubiegały się 342 osoby. Wsparcie otrzyma 100 artystów. Są wśród nich muzycy, malarze, filmowcy i pisarze. Najwięcej osób pochodzi z Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz powiatu starogardzkiego.

 

AKTUALIZACJA 19.03.2019 r.

Stypendia dla twórców kultury zostały wręczone artystom 19 marca 2019 r. podczas uroczystej gali w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Stypendia wręczyli: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, przewodnicząca Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Danuta Rek oraz dyrektor Departamentu Kultury UMWP Władysław Zawistowski.  

 

——

 

Stypendia dla twórców kultury wręczane są już po raz 18. Przyznawane są osobom, które zajmują się działalnością artystyczną, upowszechnianiem kultury bądź opieką nad zabytkami. Podstawowym warunkiem jest zamieszkanie na terenie województwa pomorskiego lub realizowanie projektu na jego terenie.

 

Średnio 4 tysiące złotych

Pierwszy budżet na stypendia w 2002 r. wynosił 50 tys. zł. W tym roku jest to aż 400 tys. zł, które trafi do 100 osób. Co roku o wsparcie ubiega się coraz więcej osób. – W pierwszej edycji stypendystów było 15, w tym mogliśmy dofinansować aż 100 twórców, ale o stypendium ubiegały się aż 342 osoby – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Wnioski składają artyści uznani już na rynku, chcący podsumować swoją działalność, jak i debiutanci, potrzebujący pieniędzy na realizację pomysłów – tłumaczy marszałek.

Najwięcej dofinansowanych wniosków dotyczyło projektów z dziedziny sztuk wizualnych. Średnia wysokość stypendium wynosi 4 tys. zł. Najwyższe stypendium to 8 tys. zł. Otrzyma je Marek Kuczyński na skomponowanie i napisanie partytury koncertowej mszy żałobnej, która ma upamiętniać eksterminację polskich elit w Piaśnicy na Pomorzu.

 

O kociewskich demonach i kaszubskich chórach

Wśród artystów ubiegających się o stypendium byli twórcy z całego regionu, zarówno z Trójmiasta, jak i z Rumi, Lęborka, Wdzydz, Malborka i Redy. Dzięki temu każdy rodzaj projektu, nawet reprezentujący sztukę regionalną czy ludową, ma szansę na realizację. Największe dofinansowanie otrzymały projekty w kategorii sztuki wizualne (118 tys. zł), muzyka (106 500 zł), literatura (61 tys. zł) oraz film 50 500 zł).

Wśród wybranych projektów są m.in. nagranie albumu z muzyką chóralną, skomponowanie kaszubskich piosenek dla dzieci z akompaniamentem zespołu jazzowego, a także przygotowanie do wydania materiału muzycznego, który dokumentuje działalność gdańskiego ośrodka oo. Dominikanów. Dzięki stypendiom powstanie też publikacja o kociewskich demonach, monografia współczesnego ruchu chóralnego na Kaszubach, śpiewnik pieśni kaszubskich oraz projekt pomnika obrony Helu dla Muzeum Obrony Wybrzeża. W Gdańsku powstanie wystawa inspirowana Williama Szekspira, a w Gdyni film dokumentalny o stoczniowcach. W zakresie kultury regionalnej m.in. zostanie napisana pierwsza w języku kaszubskim książka fantasy.

 

Pełna lista laureatów stypendium w dziale Ogłoszenia i komunikaty.

 

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.