Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Strażacy ochotnicy nie tylko gaszą pożary. Organizują festyny i zawody sportowe

Strażacy ochotnicy nie tylko gaszą pożary. Organizują festyny i zawody sportowe

Dzieci i strażak. Fot. mat. prasowe Starostwa Powiatowego w Kartuzach

Pięć pomorskich jednostek OSP znalazło się w finale konkursu Floriany. Ogólnopolski plebiscyt nagradza strażaków za działania na rzecz lokalnych społeczności. Do pierwszej edycji w 12 kategoriach zgłoszono aż 375 prospołecznych inicjatyw z całej Polski. Galę zaplanowano 4 maja 2017 r.

 

Zakończył się drugi etap Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem ochotniczych straży pożarnych i samorządów. Kapituła konkursu nominowała 54 prospołeczne inicjatywy oraz trzech najlepszych pracodawców zgłoszonych przez uczestników konkursu.

 

Zgłoszenia do konkursu

Najwięcej zgłoszeń, bo aż 52, było z województwa mazowieckiego, najmniej – z woj. podlaskiego – 5. Nasz region zgłosił 12 inicjatyw. W kategorii Poprawa bezpieczeństwa wśród nominowanych jest OSP Karsin, a w kategorii Rozwój sportu i rekreacji oraz turystyki – OSP Złe Mięso. Natomiast w kategorii Kultura i tradycja znalazły się trzy nasze jednostki: OSP Czarna Dąbrówka, OSP Lubnia i OSP Pawłowo.

 

Dlaczego strażacy?

Konkurs, zorganizowany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, promuje i nagradza najlepsze inicjatywy społeczne realizowane przez OSP samodzielnie oraz we współpracy z partnerami – samorządami, lokalnymi instytucjami, organizacjami, pracodawcami i przedsiębiorcami. Do tej pory ludzie dobrej woli – lokalne środowiska z OSP na czele – realizują różne prospołeczne inicjatywy bez rozgłosu i bez oczekiwania na nagrodę. Potrafią zainspirować społeczności, integrują ludzi wokół wspólnych celów i codziennie podejmują większe lub mniejsze wyzwania, dzięki którym życie staje się bezpieczniejsze i kolorowe.

– Znając środowisko ochotniczych straży pożarnych i aktywne zaangażowanie strażaków ochotników w działania wykraczające poza sferę stricte ratowniczą, liczyliśmy na duże zainteresowanie konkursem Floriany. Ale z nieukrywaną satysfakcją potwierdzam, że skala zgłoszeń mile nas zaskoczyła! W sumie, wpłynęło 375 zgłoszeń ze wszystkich województw i we wszystkich kategoriach. Kapituła konkursu miała trudny wybór, ponieważ wszystkie inicjatywy były naprawdę ciekawe i zasługiwały na uwagę, choć z powodu uchybień formalnych, do oceny konkursowej nie zakwalifikowało się 126 zgłoszeń czas – mówi Dorota Pardecka, redaktor naczelna „Strażaka”, pisma Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, który jest pomysłodawcą i organizatorem konkursu Floriany.

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy podczas gali finałowej połączonej z uroczystymi obchodami Ogólnopolskiego Dnia Strażaka, która odbędzie się 4 maja 2017 r. w Karolinie, siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze.

Wiecej informacji: Floriany

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.