Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Statek długi jak cztery boiska piłkarskie. Podczas swojego dziewiczego rejsu zawinął do gdańskiego DCT [GALERIA]

Statek długi jak cztery boiska piłkarskie. Podczas swojego dziewiczego rejsu zawinął do gdańskiego DCT [GALERIA]

OOCL Hong Kong w głębokowodnym terminalu kontenerowym w Gdańsku

OOCL Hong Kong przypłynął do Gdańska. To prawdziwy gigant wśród statków transportowych. Na swoim pokładzie może przewieźć ponad 21 tysięcy kontenerów.

 

W środę, 28 czerwca 2017 r. około godz. 13.30, do gdańskiego terminalu DCT (Deepwater Container Terminal) wpłynął największy kontenerowiec na świecie. OOCL Hong Kong ma 399,9 m długości i 58,8 m szerokości. Na swoim pokładzie może pomieścić dokładnie 21 413 kontenerów dwudziestostopowych (TEU), a przy pełnym załadunku jego zanurzenie wynosi około 16 m.

– Jeśli te wszystkie kontenery byłyby ustawione jeden na drugim, stworzyłyby wieżę wysoką na 50 km, czyli ponad 6 razy wyższą niż Mount Everest. Ta skala pokazuje rozmiar statku, ale również rozmiar światowej wymiany handlowej. Pokazuje jak ważnym dla każdego kraju jest to, aby w tym handlu uczestniczyć – podkreślał na konferencji prasowej Cameron Thorpe, prezes Zarządu DCT Gdańsk SA.

 

W trójce największych kontenerowców na świecie

Gigant, który zawinął dziś do Gdańska, to nowa jednostka, ochrzczona 12 maja 2017 r. jako pierwszy z serii sześciu kontenerowców zamówionych przez OOCL za kwotę 950 mln dolarów. Jest także jednym z trzech statków, obok Madrid Maersk i MOL Triumph, które mogą przewieźć ponad 20 tysięcy TEU.

– DCT Gdańsk jest jedynym terminalem nad Bałtykiem zdolnym obsługiwać tak duże jednostki kontenerowe. Pozwala to Polsce być włączonym w system światowego handlu morskiego – wyjaśnia Thorpe. – Bez DCT statki te nie mogłyby tutaj zawijać. Towary musiałyby być przeładowywane w innych portach Europy zachodniej na mniejsze jednostki lub być dostarczone do Polski za pośrednictwem samochodów ciężarowych lub kolei przez setki kilometrów. To zwiększałoby koszty i wydłużało czas przewozu.

Jak dodaje Thorpe gdański terminal stanowi alternatywę dla obsługi innych krajów nadbałtyckich. – Jest również najbardziej konkurencyjną opcją dla rynków krajów sąsiednich, takich jak na przykład Republika Czeska czy Republika Słowacka. DCT Gdańsk jest faktycznie bramą do krajów Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje.

OOCL Hong Kong będzie kursował na trasach z Azji do Europy, m.in. przez chińskie porty Ningbo, Xiamen i Yantian, a dalej Singapur, brytyjskie Felixstowe, holenderski Rotterdam i niemieckie Wilhelmshaven.

Kolejny kontenerowiec linii OOCL zawinie do Gdańska w październiku 2017 r.

 

Fot. Sławomir Lewandowski

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.