Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/076d413a-b977-4109-a0b0-0a5b9c5e43e9.jpg Sprawdzamy wypożyczalnie rowerowe. Nieźle wypada Hel, są też usługi na telefon

Sprawdzamy wypożyczalnie rowerowe. Nieźle wypada Hel, są też usługi na telefon

Rowery w rzędzie w wypożyczalni rowerowej

Na całym Pomorzu nie brakuje ciekawych tras rowerowych, a Gdańsk to miasto z najlepiej rozbudowaną siecią ścieżek w całej Polsce. Do tego możemy korzystać z licznych wypożyczalni rowerowych. Sprawdziliśmy, ile to kosztuje.

 

Rowery na godziny to świetna okazja dla tych, którzy nie mają swojego roweru, a w sezonie letnim chętnie zwiedzają Pomorze i okolice na dwóch kółkach. To też dobre rozwiązanie dla turystów, którym po prostu nie chce się przywozić jednośladów z drugiego końca Polski. Jakie warunki i ceny oferują wakacyjnym rowerzystom wypożyczalnie sprzętu w województwie?

 

Wypożyczalnie rowerów w Trójmieście – niestety, nie jest tanio

Na terenie Trójmiasta działa kilkanaście wypożyczalni rowerów. Trzeba przyznać, że to najdroższe ze znalezionych przez nas ofert na Pomorzu. Poza rowerami, można wypożyczać w nich też kaski do jazdy oraz – dodatkowo płatne – foteliki i przyczepki dla dzieci. Najchętniej korzystają z nich urlopowicze. – Większość naszych klientów to turyści zagraniczni: Skandynawowie, Niemcy, Hiszpanie. Była też grupa ludzi z Kazachstanu i Mołdawii. Ich ulubione trasy to pas nadmorski, Gdynia, Sopot oraz Westerplatte i Wyspa Sobieszewska – mówi Wojciech Motylewski z gdańskiej wypożyczalni Bike Rental.

W Sopocie działa wypożyczalnia Sopocki Rower, który oferuje rowery na skwerze Kuracyjnym w sezonie letnim. Godzina jazdy rowerem dla dorosłych kosztuje 20 zł, a dziecięcym 10 zł. Cały dzień jazdy to odpowiednio 60 i 30 zł, a wypożyczenie roweru na dobę to koszt 80 i 40 zł.

Wiele punków rowerowych ma sieć Alfa Rowery Gdańsk, której stacje rozciągają się niemal na całym trójmiejskim wybrzeżu od Gdańska do Gdyni (m.in. przy wejściach na plażę oraz przy popularnych deptakach). Daje to możliwość wypożyczenia roweru w jednym miejscu, a oddania go w innej stacji. Cena za godzinną jazdę rowerem to 12 zł, cały dzień kosztuje 40 zł, a doba 50 zł. I w Sopocie, i w Gdańsku można odnaleźć kilka stacji wypożyczeń firmy Veloking. Cena za godzinę wypożyczenia wynosi 10 zł, a przy dłuższej jeździe można negocjować stawki.

W Gdańsku w sezonie letnim otwartych jest mnóstwo wypożyczalni rowerów. W samym centrum, blisko Dworca Głównego działa Bike Rental Gdańsk. – Raczej nikt nie wypożycza roweru na godzinę, ale przynajmniej na jeden dzień lub 24 godziny. Tak się bardziej opłaca. U nas ceny uzależnione są od rowerów. Za dzień jazdy rowerem miejskim trzeba zapłacić 40 zł, a za rower trekkingowy 50 zł. Doba kosztuje 10 zł więcej – wyjaśnia Motylewski.

Blisko gdańskiej starówki działa też wypożyczalnia Rent a Bike, która oferuje rowery w podobnych cenach: 10 zł za godzinę, 40 zł za dzień lub 50 zł dobę. – Zauważyłam, że czas wypożyczenia rowerów zależy od pogody. Jeśli jest deszczowa, turyści wypożyczają na godziny, czasem dzień. Przy ładnej pogodzie przynajmniej na 2-3 dni – mówi Krystyna Gatsko z Rent a Bike.

Rowerownia z Gdańska wypożycza rowery tylko w systemie dziennym (40 zł), dobowym (50 zł) lub tygodniowym (250 zł).

W Gdyni funkcjonuje firma 3City Bike, która oferuje klasyczne rowery miejskie na godziny. Najniższa stawka wynosi 20 zł za 2 godziny, cały dzień 60 zł, a doba 70 zł. W Gdyni wypożyczymy też rowery z firmy TeRowery. Cena za cały dzień to 60 zł.

W Trójmieście mamy do wyboru też usługę rowerów na telefon. Firma Telebike oferuje rowery trekkingowe, które dowozi w dowolne miejsce na terenie metropolii. Cena jednodniowej jazdy to 50 zł, a za tydzień zapłacimy 300 zł.

 

Rowery na Kaszubach i w części południowej Pomorza – najtaniej jest w Chojnicach

Duża wypożyczalnia rowerów działa na Kaszubach, w Parchowie – Kaszubskie Rowery. Cena godzinnej jazdy to 10 zł, całodniowej 45 zł, a za tydzień na wypożyczonym rowerze zapłacimy 210 zł. W Ostrzycach można wypożyczyć rowery w cenie 10 zł za godzinę, a całodniowa jazda to 48 zł. W Kościerzynie za godzinę jazdy płacimy 10 zł, a w Koszałkowie tylko 7,50 zł. Pojeździć wypożyczonym rowerem można też w Chojnicach – 5 zł kosztuje godzina, 35 zł cały dzień. To najniższa cena za wypożyczenie roweru, jaką udało się nam znaleźć w tej części województwa.

 

Świetnie zorganizowane wypożyczalnie na Półwyspie Helskim

Bardzo zróżnicowane ceny obowiązują na Półwyspie Helskim i w jego okolicach. Działająca w Pucku wypożyczalnia Na Fali oferuje rowery w cenie 10 zł za godzinę lub 45 zł za cały dzień jazdy. Trasę na Półwyspie Helskim można też przejechać na rowerze wypożyczonym w Helu w Wypożyczalni Turystycznej. Firma dowozi rowery w dowolne miejsce od Helu do Karwi bezpłatnie i na całej trasie ma kilka punktów stacjonarnych. Godzina jazdy to 10 zł, a cały dzień 35 zł. Jeśli dobrze przeszukacie oferty lokalnych wypożyczalni, uda się Wam pojeździć od 7 zł za godzinę (np. wypożyczając rower w Juracie).

 

Wybrzeże Bałtyku rowerem – tanio i pięknie

W porównaniu do dość drogiego Półwyspu Helskiego, wybrzeże Bałtyku od Jastrzębiej Góry po Ustkę wypada cenowo znacznie korzystniej. Znajdziemy oferty wypożyczenia roweru już od 5 zł za godzinę jazdy (np. w Jastrzębiej Górze i Łebie), a całodniowa wyprawa rowerowa może nas kosztować tylko 25 zł (cena z Łeby). Skorzystanie z ofert wypożyczalni nad brzegiem morza to świetna okazja do spędzania czasu aktywnie i poznawania nowych miejsc. Wśród najciekawszych tras polecamy trasę z Jastrzębiej Góry do Karwi i dalej do Białogóry.

 

Mierzeja Wiślana – idealna na rodzinną wycieczkę

Płaski teren Mierzei Wiślanej, przyjazna trasa i wakacyjne widoki to doskonała rekomendacja na rodzinną wycieczkę rowerową. Tym bardziej, że ceny w wypożyczalniach rowerów w tej części Pomorza są naprawdę niskie. Na godzinę wypożyczysz rower już od 6 zł, a cały dzień będzie kosztował 30 zł. Zaplanuj wycieczkę wcześniej i zarezerwuj rower, ponieważ na mierzei jest bardzo mało wypożyczalni, a do tego są stosunkowo słabo wyposażone.

 

Nasze rady: porównujcie ceny i pamiętajcie o dowodzie

Ceny za wypożyczenie roweru są bardzo różne. Trzeba pamiętać, że cena jazdy nie zawsze jest ceną końcową. Niektóre wypożyczalnie doliczają dodatkowe opłaty za kaski rowerowe, foteliki i przyczepki dla dzieci. Przykładowe ceny to 5 zł za kask, 10-20 zł za fotelik rowerowy lub 40 zł za przyczepkę (ceny dotyczą całego dnia). Za dopłatą można wypożyczać również sakwy czy kosze na rower. Zawsze darmowe do rowerów są zapięcia, pompki oraz mapy.

Czasem też trzeba będzie zostawić w depozycie pewną kwotę, jako zabezpieczenie przed kradzieżą. – W depozycie za rower zostawia się 200 zł – mówi Wojciech Motylewski – poza tym sporządzamy umowę wypożyczenia roweru, do której wpisujemy dane z dowodu oraz adres przebywania turystów na terenie Gdańska, np. adres hotelu, apartamentu – dodaje. A jeśli nie mamy ze sobą żadnego dokumentu ze zdjęciem, możemy mieć poważny problem z wypożyczeniem roweru lub pracownik firmy zażąda od nas wysokiej kaucji (np. 800 zł w Alfa Rowery Gdańsk).

 

Ceny w wypożyczalniach rowerowych na Pomorzu

  Cena za godzinę Cena za dzień/dobę Cena za tydzień
Sopot 20 zł 50-80 zł 300-350 zł
Gdańsk 10-15 zł 40-50 zł 250-300 zł
Gdynia 10 zł 50-60 zł 300 zł
Kaszuby i Pomorze południowe 7,5-10 zł 35-45 zł 210 zł
Półwysep Helski i okolice 7-10 zł 35-45 zł 220 zł
Wybrzeże (bez Helu) 5-10 zł 25-40 zł *ustalana indywidualnie
Mierzeja Wiślana 6-7 zł 30 zł *ustalana indywidualnie

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.