Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Spotkania w ogrodzie ze sztuką ludową, rękodziełem i folklorem. Letni Jarmark Etnograficzny w Gdańsku

Spotkania w ogrodzie ze sztuką ludową, rękodziełem i folklorem. Letni Jarmark Etnograficzny w Gdańsku

Letni Jarmark Etnograficzny w Gdańsku-Oliwie, stoisko z kaszubskimi wyrobami. Fot. mat. prasowe MNG

Gdzie można nabyć odzież z naturalnych surowców lnianych i wełnianych, zobaczyć wyroby twórców ludowych z różnych regionów Pomorza? A może popróbować ruchanek czy młodzowego kucha z kruszonką i glancem? To wszystko znajdziesz podczas jarmarku etnograficznego w Gdańsku.

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku na czas wakacyjnego wypoczynku przygotowało Letni Jarmark Etnograficzny, czyli spotkania ze sztuką ludową, rękodziełem i folklorem w ogrodzie przed Muzeum Etnograficznym w Oliwie.

 

Letni Jarmark Etnograficzny

Spotkania z kulturą i sztuką Pomorza to prezentacja sztuki ludowej, rękodzieła i folkloru Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław. Kiermasz sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego i użytkowego; pokazy i warsztaty tradycyjnych rzemiosł i zajęć, występy zespołów folklorystycznych, pyszne potrawy i produkty kuchni regionalnych.

 

Dzień Kaszub i Kociewia 

W ostatni dzień czerwca będzie można posłuchać kaszubskich pieśni w wykonaniu zespołu folklorystycznego, obejrzeć prezentację gry na kaszubskich instrumentach ludowych – diabelskich skrzypcach i burczybasie. Nie zabraknie też pokazów kaszubskiego i kociewskiego rękodzieła – tradycyjnej rzeźby ludowej, haftów z charakterystycznym dla obu regionów wzornictwem.

Podczas kiermaszu wyrobów rękodzielniczych będzie można nabyć regionalne, szydełkowe koronki, odzież z naturalnych surowców – lnianych i wełnianych, zabawki przytulanki z miękkich i dekoracyjnych tkanin. Będzie też ceramika artystyczna – wyroby dekoracyjne i użytkowe, a także zdobione wzornictwem inspirowanym sztuką regionalną – elementy odzieży, obuwie, biżuteria, przedmioty użytkowe, wykonane przez regionalnych współczesnych projektantów.

Dla łasuchów też coś się znajdzie – o podniebienia odwiedzających zadbają panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Paczewa, prezentując przepysze produkty kaszubskiej kuchni. Zapewne nie zabraknie ruchanek – drożdżowych placuszków czy młodzowego kucha z kruszonką i glancem, czyli ciasta drożdżowego z kruszonką i lukrem, nie mówiąc o innych pysznościach, z których słynie kuchnia kaszubska.

 

Letni Jarmark Etnograficzny

  • niedziele: 30 czerwca, 14 i 28 lipca, 15 sierpnia, 1 września 2019 r., godz. 10.00-17.00
  • ogród przy Oddziale Etnografii (Spichlerz Opacki) Muzeum Narodowego
  • ul. Cystersów 19
  • Gdańsk-Oliwa
  • wstęp – bezpłatny

 

Program tematycznych spotkań na jarmarku:

  • 30 czerwca – Dzień Kaszub i Kociewia
  • 14 lipca – Dzień rzemiosł tradycyjnych
  • 28 lipca – Dzień Żuław i Powiśla
  • 15 sierpnia – Dzień miodu i ziół
  • 1 września – Dzień Twórcy Ludowego

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.